Kwota dopłaty to nawet 136 000 zł, a to nie wszystko, co Polacy mogą zyskać. Od lipca kolejna propozycja

Kwota dopłaty to nawet 136 000 zł, a to nie wszystko, co Polacy mogą zyskać. Od lipca kolejna propozycja

pieniądze dodatek rząd program plus

Podaj dalej

W dobie wysokiej inflacji, a co za tym idzie wysokich rachunków, coraz większą rolę odgrywają każde dopłaty, jakie w ramach rządowych programów pozwalają zaoszczędzić na wydatkach. Część z nich oferowana od kilku lat przeszła wiele zmian i obejmuje więcej osób, które mogą z niego skorzystać. Kwoty, jakie można zyskać również w wielu wypadkach wzrosły.

Ile można zyskać, budując dom lub inwestując w jego modernizację?

Rządowe dopłaty pozwalają zyskać nawet 136000 zł w ramach programu “Czyste powietrze”. Ten istnieje od kilku lat, ale teraz cieszy się ogromną popularnością pozwalając zaoszczędzić spore kwoty, inwestując w wymianę źródła ciepła w domach. Pieniądze z programu można wydać także na termomodernizację.

Z rządowego programu może skorzystać większa niż do tej pory grupa Polaków, bo rządzący podwyższyli progi dochodowe. Mogą z niego dziś skorzystać ci, których roczny dochód jest niższy niż 135 000 zł. Dodatkowo zwiększono wysokość dotacji, a wnioski mogą składać osoby, które już wcześniej z programu skorzystały. Kwota dofinansowania jest zależna od dochodu, ale maksymalne dofinansowanie to nawet 136 000 zł.

doplaty do pomp ciepła
gov.pl

Dopłaty na prąd i ciepło – 6000 zł i 45% kosztów

Dopłaty w ramach programu Mój Prąd w nowej edycji pozwalają zyskać dofinansowanie fotowoltaiki w kwocie 6000 złotych. Większe dofinansowanie oferuje się także w także na magazyny energii, dziś jest to aż do 16000 złotych.

Inwestycje w źródła ciepła w ramach programu “Moje ciepło”, pozwalają na dopłaty w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych za zamontowanie i zakup pompy ciepła. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na więcej. W ich przypadku dofinansowanie pokryje aż 45% kwalifikowanych wydatków w domu. W praktyce są to kwoty rzędu od 7000 do 21 000 zł. To bez stosowania żadnych progów dochodowych.

Warunek jest taki, by inwestycja dotyczyła wsparcia ogrzewania niskotemperaturowego tj. ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne. Skorzystanie z dopłaty jest także równoznaczne z rezygnacją z kominków na drewno i węgiel oraz urządzeń grzejących na paliwo stałe.

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

doplaty i kredyt 2 na pierwsze mieszkanie
Pixabay

Dopłaty na termomodernizacyjne ulepszenia w domach i nowość- kredyt z niskim 2% oprocentowaniem

Kwoty dopłaty na termomodernizację w domach to w tym roku 53000 zł ulgi, którą można rozliczyć w ramach zeznania podatkowego. Z ulgi mogą korzystać posiadacze domów, chcący w ramach inwestycji zmniejszyć zapotrzebowanie na energię grzewczą i obniżyć koszty podgrzewania wody.

W ramach termomodernizacji można np. zainwestować w przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła. Taki zabieg może mieć wpływ na zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła w domu. Ponadto w ramach termomodernizacji uwzględnia się całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła na te o charakterze odnawialnym.

Od 1 lipca br. Polacy będą mogli skorzystać z nowej formy wsparcia w formie kredytu z 2% oprocentowaniem. To w tej chwili ważna opcja dla tych, którzy domu nie posiadają ani domu, ani mieszkania. Kwota maksymalna, jaką uzyskają, wyniesie 500 000 zł. Małżeństwa lub rodzice z dziećmi mogą się starać o 600 000 zł. Ten rodzaj dopłaty ma obowiązywać przez okres 10 lat, w ramach programu “Pierwsze Mieszkanie”.

NIE PRZEGAP

Polacy z tym wnioskiem otrzymają nawet 1400 zł od rządu. Wypłaty dodatku do końca grudnia 2023 r.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News