Kosztowna jazda po alkoholu na e-hulajnodze. Zapłacił za nią mandat na ponad 300 000 zł

Kosztowna jazda po alkoholu na e-hulajnodze. Zapłacił za nią mandat na ponad 300 000 zł

ehulajnoga mandat

Podaj dalej

Jazda po alkoholu samochodem wiąże się z utratą prawa jazdy, a jako dodatek kierowca otrzymuje mandat. Popularne ostatnio e-hulajnogi wydają się kuszące, gdy wyjdziesz na drinka ze znajomymi i przyjdzie wracać do domu. Nie warto jednak ulegać pokusie, bo taki środek transportu też może słono kosztować.

Jazda po alkoholu na e-hulajnodze jest niebezpieczna- mandat to nie wszystko

Droga do domu po imprezowej nocy może być krótsza dzięki e-hulajnodze, ale mandat jest tak samo nieunikniony, jak w przypadku samochodu. Przekonał się o tym znany niemiecki biznesmen- współzałożyciel i dyrektor generalny Abou You.

Jak pisze Business Insider, pokusił się on na nocną podróż e-hulajnogą, gdy stężenie alkoholu w jego krwi wyniosło 1,3 promila. Sytuacja miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku, gdy podczas jazdy elektrycznym środkiem transportu zatrzymała go policja. Kara, jaką wówczas wymierzono, wiązała się ze stratą prawa jazdy na 10 miesięcy i mandatem na kwotę 1500 euro. Sprawca uznał ją za zbyt wysoką i postanowił się odwołać.

ehulajnoga mandat
Pixabay

Zamiast 1500 euro zapłaci 80 100 euro

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, we wtorek miejscowy sąd rejonowy zmienił pierwotny wyrok. Skazał znanego mieszkańca Hamburga na karę grzywny w wysokości 80 100 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje kwotę 383 139,98 zł.

Tej sytuacji można było uniknąć, gdyby nie sprzeciw Müllera. To spowodowało, że sędzia w trakcie postępowania zapoznał się z majątkiem milionera mody i jak pisze Business Insider, wykorzystał to jako okazję do podniesienia stawki dziennej kary do 2670 euro.

„Gdybym ukarał pana Müllera kwotą 300 euro, nawet by tego nie zauważył” – cytuje słowa sędziego Bild. „Jest to w interesie sprawiedliwości społecznej. Powinien być traktowany jak każdy normalny pracownik. Trzeba to poczuć”.

W Polsce za jazdę e-hulajnogą po spożyciu alkoholu przyjdzie zapłacić mandat w wysokości 2500 zł. Według obowiązujących przepisów jest to wykroczenie, a przepisy są bezlitosne dla jeżdżących na podwójnym gazie.

„Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka”.

Odmowa przyjęcia mandatu oznacza konieczność rozpatrzenia jej w sądzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News