Koniec z szybką jazdą po autostradach! Kierowcy muszą oszczędzać paliwa i zwolnią nawet o 40 km/h !

Koniec z szybką jazdą po autostradach! Kierowcy muszą oszczędzać paliwa i zwolnią nawet o 40 km/h !

zmiana przepisów i oszczędności paliwa

Podaj dalej

Kryzys wywołany odejściem od rosyjskiego paliwa, spowodował gwałtowną podwyżkę cen paliw. W związku z tym Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) zastanawia się jak zmusić kierowców do rzadszego tankowania na stacjach. Nie znaleziono złotego środka, ale wydano zalecenia, które obowiązują wszystkich kierowców samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym.

Unia wprowadza kryzysowe rozwiązania na oszczędności paliwa dla ciężarówek i aut osobowych

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) zaproponowała rozwiązania na problemy z wysokimi cenami paliwa dla firm transportowych i kierowców samochodów osobowych. Organizacja w ramach rozwiązań, które pozwolą kierowcom przetrwać gwałtowny wzrost cen paliw, wydała zalecenia, które pozwolą na większe oszczędności w imporcie surowca.

Zdaniem ETCS, w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest spowolnienie wszystkich samochodów. Na dowód znacznych oszczędności podała konkretne wyliczenia i przedstawiła konkretne limity prędkości dla poszczególnych rodzajów samochodów.

sugestywny-obraz-drogie paliwa
www.freepik.com

Ciężarówki zwolnią do 80 km/h, a auta osobowe zwolnią do 100 km/h

W związku z tym, że złotego środka na oszczędności nie ma, Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) stwierdziła, że najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie ograniczenia prędkości na autostradach.

Ciężarówki powinny bezwzględnie trzymać się prędkości 80 km/h, natomiast kierowcy samochodów osobowych powinni poruszać się z prędkością 100 km/h, nawet na autostradach. Jak obliczono, to pozwoli zaoszczędzić setki tysięcy baryłek ropy dziennie. Na dowód tego organizacja podała przykładowe wyliczenia.

Gdyby wszystkie ciężarówki w Europie nagle zwolniły o 10 km/h, można w ten sposób zaoszczędzić 140 tysięcy baryłek ropy dziennie. W przypadku, gdyby spowolnić samochody osobowe z prędkości 120 do 100 km/h zaoszczędzą one aż 20% paliwa. Czas przejazdu zaś byłby nieznacznie dłuższy. Warto podkreślić, że jedna baryłka to około 159 litrów paliwa.

Obliczenia ETCS nie są jedynie sugestią dla kierowców. Organizacja skierowała oficjalny list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, w którym powyższe wyliczenia stanowią dowód, który ma zachęcić do zmiany przepisów. Podobne otrzymali również przedstawiciele poszczególnych komisji, które sprawują pieczę nad kwestiami  transportu, energii i ekologii.

To nie pierwszy raz, kiedy kierowców w dobie kryzysu paliwowego zmuszono do ograniczenia prędkości. Podobna sytuacja miała miejsce w USA w 1973 r. Kierowcy w całym kraju musieli zwolnić do 88 km/h. Wprowadzenie ograniczeń spotkało się wówczas z falą protestów i strajków tysięcy kierowców ciężarówek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News