Koniec bezkarności rowerzystów! Dostaną tablice rejestracyjne jak kierowcy i będą płacić mandaty

Koniec bezkarności rowerzystów! Dostaną tablice rejestracyjne jak kierowcy i będą płacić mandaty

rower mandat jazda pod wpływem alkoholu alkohol

Podaj dalej

Wykroczeń z udziałem rowerzystów i kierowców nie brakuje, ale w przypadku tych pierwszych mandaty to rzadkość. Ze względu na przepisy wiele przewinień uchodzi im na sucho. Dzieje się tak, chociażby dlatego, że nie można ich zidentyfikować, by ich ukarać. W najbliższym czasie może się to jednak zmienić.

Łamanie prawa nie powinno uchodzić na sucho- rowerzyści powinni być oznakowani i dostawać mandaty

Wiadomość o wejściu w życie nowych zasad obejmujących rowerzystów ucieszyła kierowców w Wielkiej Brytanii. Nie ma wątpliwości, że ucieszyłaby też tych w Polsce, gdyby się takie i tu się pojawiły. Nakreślone w ramach propozycji Sekretarza Transportu Granta Shappsa, zakładają m.in, że rowery otrzymają tablice rejestracyjne.

W perspektywie czasu kierujący rowerami byliby zobowiązani do przestrzegania ograniczeń prędkości, a za wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle mogą otrzymać mandaty i punkty karne. Bierze się również pod uwagę objęcia rowerzystów obowiązkowym ubezpieczeniem. Co spowoduje, każdy pieszy poważnie ranny przez lekkomyślnych jeźdźców dostanie prawo do odszkodowania.
W obecnej sytuacji rowerzyści nie mają prawnego obowiązku przestrzegania ograniczeń prędkości w sposób, w jaki robią to kierowcy. Co powoduje szereg niebezpiecznych sytuacji, a sprawcę ciężko zidentyfikować, gdy odjedzie z miejsca zdarzenia.

rowerzysci i mandaty
Pixabay

Pojawi się nowy zapis w prawie

Wśród kolejnych rozważanych przez Sekretarza Transportu Wielkiej Brytanii posunięć jest stworzenie nowego przestępstwa. Otrzyma nazwę „śmierć przez niebezpieczną jazdę na rowerze”. Skąd taki pomysł?
Obecnie rowerzyści, którzy zabijają ludzi przez swoją nierozważną jazdę, dostają maksymalnie dwa lata kary więzienia. Po wprowadzeniu nowego przestępstwa maksymalną karą będzie dożywocie.

Ogłoszone w styczniu przez rząd zmiany Kodeksu Drogowego wywołały szereg napięć na linii rowerzystów i kierowców. To dlatego, że wśród nowych przepisów znalazł się ten mówiący o tym, że rowerzyści mają pierwszeństwo przed kierowcami. Ponadto na niektórych ulicach są nawet zachęcani do jazdy środkiem jezdni.

„Jedyną rzeczą jakiej nie można zarzucić rowerzystom w świetle prawa, to przekraczanie dozwolonej prędkości, a to nie jest w porządku, więc absolutnie proponuję rozszerzenie ograniczeń prędkości na rowerzystów.– powiedział DailyMail Sekretarz Transportu Grant Shapps- Nie widzę powodu, dla którego rowerzyści mieliby łamać przepisy drogowe i może to im ujść na sucho– dodał

Zgodnie z propozycjami Sekretarza Transportu, nowa ustawa trafi jako zapis do ustawy transportowej, którą Parlament rozpatrzy jesienią.

PILNE: Kolejne zmiany w przepisach dla kierowców. Stracą prawo jazdy dużo szybciej niż dotychczas

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News