Kolekcjonerów punktów karnych czekają zmiany. Stracą prawo jazdy zupełnie inaczej

Kolekcjonerów punktów karnych czekają zmiany. Stracą prawo jazdy zupełnie inaczej

kierowca kursy redukcja punktów karnych

Podaj dalej

Kierowcy, którzy mają na swoim koncie kolekcję punktów karnych, stoją w obliczu ich wyzerowania w czasie krótszym, niż dotychczasowe 2 lata. Ze względu na spore naciski m.in. ośrodków szkolenia kierowców, w prawie dotyczącym kursów reedukacyjnych nadchodzą ważne zmiany.

Nowe kursy reedukacyjne- dłużej i drożej

Według informacji dziennika Rzeczpospolita, kierowcy już w przyszłym roku uzyskają możliwość zredukowania punktów karnych do zera w zupełnie inny sposób. W procedowaniu jest już nowe rozporządzenie, które pozwoli im to zrobić wcześniej, niż po upływie 2 lat. Nowa szansa dla łamiących prawo niesie ze sobą konieczność opłacenia nowego szkolenia i zajmie trochę czasu.

Rozporządzenie, które czeka na podpis ministra infrastruktury, mówi o wprowadzeniu szkolenia, które ma trwać 21 godzin i kosztować 500 zł. Istotne zmiany pojawią się, gdyby kierowca po odbyciu takiego szkolenia znów uzbierał maksimum punktów karnych. Jeśli zrobi to w ciągu 5 lat od nowego szkolenia, dopiero wtedy straci prawo jazdy.

Według nowych przepisów tacy kierowcy na bakier z prawem będą traktowani jak ci, bez prawa jazdy, o które się dopiero starają. Staną w obliczu ponownego przejścia całej procedury szkolenia, zakończonej egzaminem w celu uzyskania prawa jazdy. To nie wszystko- takiego kierowcę czeka również 2-letni okres próbny.

prawo jazdy kierowca kursy redukcja punktów karnych
mazowiecka.policja.gov.pl

Od kiedy szansa na wyzerowanie punktów karnych?

Nowe kursy reedukacyjne mają się odbywać w formie wykładów i zajęć warsztatowych. Podczas szkolenia wykładowcy będą poruszać szereg zagadnień związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

W związku z likwidacją kursów, jakie do tej pory kasowały punkty karne, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego pozbawiono możliwości uzyskania dodatkowego dochodu. Tymczasem nowy surowy taryfikator pozbawia kierowców prawa jazdy dużo szybciej niż dotychczas. To w efekcie spowodowało, że podjęto decyzję o zmianie prawa w kwestii reedukacji kierowców.

Według doniesień medialnych, kursy reedukacyjne po nowemu zaczną obowiązywać na początku 2023 r.

NIE PRZEGAP

Bez tego lepiej nie wyjeżdżać samochodem na drogi. Mandat dostanie każdy, nawet pasażer

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News