Kilkaset złotych opłaty, albo kara. Mieszkańcy bloków od nowego roku z nowym obowiązkiem

W czasie gdy do portfeli Polaków zagląda wysoka inflacja, szykują się dodatkowe opłaty. To skutek nowelizacji prawa do unijnych przepisów. Mówią one o tym, że oszczędzanie prądu i ciepła musi być oficjalnie potwierdzone. Dokument, jaki jest wymagany to specjalne świadectwo, które nie jest darmowe.

opłaty podatek dla kierowcow ulez
Podaj dalej

Kilkaset złotych opłaty albo kara

Sejm przegłosował ustawę, która wprowadza obowiązek wniesienia nowej obowiązkowej opłaty, będącej następstwem wdrożenia unijnego prawa. Od przyszłego roku oszczędzanie ciepła i prądu ma wymagać oficjalnego potwierdzenia. To świadectwo energetyczne, które jest potrzebne nie tylko dla domów, ale i dla mieszkań. Kiedy będzie potrzebne?

Świadectwo energetyczne, o jakim pisaliśmy wcześniej, będzie potrzebne nie tylko dla domów jednorodzinnych czy zbiorczo dla budynków wielorodzinnych. Na dodatkowe koszty muszą być gotowi również właściciele mieszkań. Stanie się tak w przypadku gdy będą chcieli je wynająć albo sprzedać.

„W budynkach wielorodzinnych (…), jeżeli obywatel będzie wynajmował takie mieszkanie, musi sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej części budynku, której to dotyczy, czyli dla tego mieszkania” — czytamy w wypowiedzi wiceministra Uścińskiego, cytowanego przez „Dziennik Gazeta Prawna”

Na szczęście nadchodzące zmiany nie mają zastosowania do umów najmu zawartych obecnie. Kary za brak dokumentu nie są niskie.

nowe opłaty dla Polaków
fot. Pixabay

Koszt wydania dokumentu to 200 zł

Ustawa wdrażająca unijne przepisy wejdzie w życie w 6 miesięcy od jej podpisania przez prezydenta. Według publikacji Business Insider, nastąpi to w okresie od kwietnia do maja 2023 r.

Specjalne świadectwa dla wynajmowanych mieszkań i tych idących do sprzedaży to prawdopodobnie wydatek 200 zł. W przypadku domów trzeba będzie wydać więcej, bo 500 zł, jak przewiduje „Fakt”. Domy wielorodzinne i budynki niemieszkalne podlegają indywidualnej wycenie, więc koszty znacznie wzrosną.

Zignorowanie nowego obowiązku wiąże się z utratą nawet kilku tysięcy złotych. Jak czytamy w publikacji Business Insider, grzywnę wymierzy notariusz przy czynności notarialnej. Dostanie ją też ten, kto sporządzi świadectwo niezgodnie z wymaganiami ustawy.

Do tej pory takich świadectw wymagano w przypadku nieruchomości postawionych po 2009 r. Po wprowadzeniu nowych przepisów obowiązek ten obejmie wszystkie, te starsze również.

NIE PRZEGAP

Kierowcy zapłacą nowy podatek drogowy. Ulgi tylko w postaci darmowych kilometrów

1 Listopada zrujnuje kierowców nie tylko przez ceny paliwa. Powinni się pospieszyć- ze sklepów może zniknąć bardzo ważny towar

 

Przeczytaj również