Kierowcy zyskają nowy obowiązek. Rządzący dają im na to 30 dni, a potem kara - nawet 1000 zł

Kierowcy zyskają nowy obowiązek. Rządzący dają im na to 30 dni, a potem kara - nawet 1000 zł

nowy obowiazek kierowców

Podaj dalej

W nowej ustawie o zmianie ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości, znalazł się ważny przepis dla każdego kierowcy w Polsce. Oprócz nowych wytycznych w sprawie rejestracji samochodów pojawił się tam nowy obowiązek, a co za tym idzie kary za jego niedopełnienie.

Kierowcy będą mieli na to tylko 30 dni- lepiej terminu nie przegapić

W ustawie, która na skutek zapisów jest niekorzystna dla każdego kierowcy, który spóźni się z opłatą OC, znalazł się także zapis wprowadzający nowy obowiązek na kierowców.

Każdy, który zakupi samochód będzie, miał 30 dni na to, by go przerejestrować. To istotna zmiana prawa, której do tej pory nie było. Jednym słowem, jak piszą kierowcy- idzie stare w przepisach. Według ustawy wystarczy, że kierowca zgłosi nabycie samochodu.

Zapominalscy muszą się liczyć z karami. Te zgodnie z projektowanymi przepisami wyniosą maksymalnie 1000 zł. Do takiej kwoty wzrośnie podstawowa kara 500 zł, po upływie 180 dni od daty obowiązkowej rejestracji. Co w przypadku sprzedaży samochodu? Tutaj rządzący proponują opłatę 250 zł dla kierowców, którzy nie dokonają tej formalności.

kierowcy ustawa samochód opłaty obowiązek
Freepik

To nie koniec ważnych przepisów dla kierowców

Właściciele samochodów zarejestrowanych przed rokiem 2000 muszą się szykować na zmianę blach. Rządzący nie przewidują, by korzystanie z nich nadal było możliwe.

Wejście w życie nowych przepisów nakłada na nich obowiązek przerejestrowania samochodu. Tam, gdzie obowiązek, są też i kary, więc właściciele takich samochodów nie będą mieli innego wyjścia.

Posiadacze pojazdów zarejestrowanych przed 14 marca 2005 r. muszą pilnować terminów opłat OC. W przypadku braku uiszczania takiej opłaty przez 10 lat i niewykonywania badania technicznego, taki pojazd zniknie z bazy CEPiK 10 czerwca 2024 r. Dopiero dokonanie tych niezbędnych formalności umożliwi korzystanie z takiego pojazdu na drogach. Czytaj także: 2 czerwca to ważna data dla Polaków w samochodach. Wielu nawet nie wie, że brak opłat to utrata kilkuset złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News