Kierowcy znów panikują i wykupują paliwo. Kolejki przy dystrybutorach i benzyna za 9,48 zł/l

Kierowcy znów panikują i wykupują paliwo. Kolejki przy dystrybutorach i benzyna za 9,48 zł/l

Kierowcy tankują paliwo na zapas

Podaj dalej

Tłusty czwartek w Polsce niewątpliwie przejdzie do historii. Tak dużego zapotrzebowania na paliwo i zainteresowania tankowaniem na zapas jeszcze nie było. Migawki z polskich stacji trafiły do zagranicznych mediów, budząc niepokój.

Brytyjscy kierowcy jak Polacy wykupili paliwo ze stacji

Niepokój o dostępność diesla i benzyny udzielił się brytyjskim kierowcom, którzy po raz kolejny w ciągu kilku miesięcy ruszyli tłumnie tankować paliwo.

Wojna na Ukrainie wywołuje niepokój w Europie, co znajduje swoje odbicie w obawach o płynność dostaw paliwa i gwałtowny wzrost cen. W związku z tym z obawy przed problemami po raz kolejny poskutkowały kolejkami przy dystrybutorach.

W rezultacie na sześciu stacjach w Ashford (hrabstwo Kent) całkowicie wyprzedano paliwo. Jak informuje Independent, w całej Wielkiej Brytanii tworzyły się długie kolejki po paliwo. Kierowcy tankowali na zapas, bo ceny paliwa wystrzeliły w górę po tym, jak wzrosły koszty zakupu ropy na świecie.
W pewnym momencie na stacji Asda w Shoebury (Essex) stało w kolejce aż 100 samochodów, co spowodowało zamknięcie stacji.

Yuriy Dyachyshyn AFP Via Getty Images panika kierowcy tankuja paliwo na zapas
Yuriy Dyachyshyn, AFP Via Getty Images

Benzyna i diesel rekordowo drogie

W tym tygodniu ceny paliwa osiągnęły rekordowe 1,50 £ za litr benzyny, ale w piątek niektóre stacje podniosły ceny do 9,48 zł za litr w przeliczeniu na polską walutę. To wydaje się niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że Wielka Brytania kupuje tylko 6% ropy z Rosji.

We wrześniu i październiku 2021 roku obawy o braki benzyny spełniły się samoistnie, kiedy sami kierowcy wykupując w panice paliwo, doprowadzili do zamknięcia wielu stacji. Po kilku miesiącach od tej sytuacji, znów widać nieuzasadnioną panikę wśród kierowców.

Ze względu na toczące się walki na Ukrainie stacje benzynowe zostały zalane przez tamtejszych kierowców. To zrozumiałe, kiedy uciekają z rodzinami za granicę. W rezultacie niektóre stacje podobnie jak w Polsce wprowadził limity na tankowanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News