Kierowcy znaleźli już sposób, by nie płacić podatków za samochody spalinowe. To już prawdziwa plaga

Kierowcy znaleźli już sposób, by nie płacić podatków za samochody spalinowe. To już prawdziwa plaga

spaliny silnik samochod

Podaj dalej

Kierowcy samochodów z silnikiem diesla lub benzynowym stoją przed koniecznością wnoszenia dodatkowych opłat za swoje samochody. To dlatego, że coraz liczniej powstają strefy czystego powietrza, gdzie wjazd jest bezpłatny tylko dla aut z napędem elektrycznym. Koszty nie są małe, dlatego kierowcy wpadli na pomysł jak obejść prawo i jeździć za darmo.

Kierowcy nie chcą płacić ani gorsza podatku za samochody spalinowe

Samochody spalinowe stają się kulą u nogi kierowców, którzy stoją w obliczu wnoszenia opłat za sam fakt posiadania auta innego niż elektryczne. Wielu z nich już musi płacić całkiem wysokie stawki, które potrafią wynosić od 50 zł do dziennie, do nawet 560 zł.

Konieczność wnoszenia opłat nie osłabiła kreatywności kierowców. Znaleźli nowy sposób, niezgodny z prawem, by nie wnosić żadnych opłat za wjazd do stref wolnych od emisji. Wszystko po to, by nie nadwyrężać obciążonego wysokimi kosztami paliwa budżetu.

diesel benzyna strefy czystego transportu
fot. pixabay

Skala problemu jest coraz większa

Jak wynika z raportu brytyjskiej policji, liczba przypadków klonowania samochodów wzrosła dramatycznie odkąd w Londynie rozszerzono Strefy Ultra Niskich Emisji. Ilość anulowanych mandatów za wjazd do stref wzrosła o ponad 600%. Zduplikowane tablice rejestracyjne okazały się bowiem świetnym sposobem, by nie wnosić żadnych opłat za wjazd do stref czystego powietrza.

To rozwiązanie jest prawdziwym utrapieniem dla tych, którzy dostają mandaty. Prawowici właściciele tablic muszą bowiem udowadniać, że doszło do sklonowania tablic, zanim mandaty zostaną anulowane.

To dlatego, że każdy wjazd do strefy rejestrują kamery, wyposażone w opcję automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Nieuczciwi kierowcy zaś w wygodny sposób pozbyli się konieczności wnoszenia opłaty wynoszącej 12,50 GBP (70,49 zł) dziennie.

Prawdziwi właściciele samochodów ponoszą zaś koszty. Każdy, kto nie złoży odwołania, wnosi opłatę ULEZ PCN w wysokości 160 GBP (902,28 zł). Można ją obniżyć do 80 GBP (451,14 zł), jeśli zostanie zapłacona w ciągu 14 dni.

ULEZ-podatek od diesla samochody
Getty Images

Ponad 7-letnie samochody z silnikiem diesla i 16-letnie benzynowce

Z oszustwa na zdublowane tablice rejestracyjne najczęściej korzystają kierowcy posiadający ponad 16-letnie benzyniaki i ponad 7-letnie diesle. Takie mandaty najczęściej trafiają do prawdziwych właścicieli samochodów.

Jak pisze brytyjski DailyMail, od października 2021 r. do kwietnia 2022 r. liczba anulowanych mandatów wyniosła 4687. To wzrost o 631%. Poszerzenie strefy ULEZ nastąpiło 25 października zeszłego roku. To nie koniec, bo w planach jest objęcie strefą kolejnych dzielnic Londynu, tak aby cały stał się strefą wolną od spalinowców.

Jeśli do tego dojdzie, jest duże prawdopodobieństwo, że skala procederu klonowania tablic wzrośnie. Klonowanie samochodów może przybierać różne formy. Oszuści albo kradną tablice z podobnego samochodu, albo robią fałszywki i umieszczają je na swoich samochodach. Pomocne są tu strony z ofertami sprzedaży samochodów. Sklonowane tablice rejestracyjne najczęściej trafiają na skradzione bądź niezdatne do jazdy samochody.

Właściciele samochodów spalinowych zapłacą krocie. Stawki za wjazd do stref- od 50 do 560 złotych dziennie

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News