Kierowcy właśnie się o tym dowiedzieli i nerwowo sprawdzają samochody. Taka naklejka to teraz mandat?

Kierowcy właśnie się dowiedzieli, że policja sprawdza jeden element w samochodzie i wystawia za niego mandat. Jak wiadomo, wśród kierowców panuje wiele przekonań o tym, za co można zostać ukaranym przez policję. Nie zawsze jest to prawda, ale trudno się dziwić, że są zapobiegliwi. Mandat to ostatni wydatek, jaki chcieliby sfinansować.

obowiązek pieszy piesi pierwszeństwo
Podaj dalej

Stara naklejka to mandat? Kierowcy nerwowo sprawdzają przepisy i szyby w samochodach

Kierowcy często zbyt impulsywnie reagują na wiadomości o tym, za co policja wystawia mandat. Przepisy mają to do siebie, że często się zmieniają, to prawda. W rezultacie nie wszyscy śledzą je na bieżąco, by wiedzieć, czy podawane informacje są prawdziwe, czy wyssane z palca.

A jak jest z tą informacją, o naklejce, która do niedawna jeszcze była obowiązkowa w Polsce? Czy naprawdę za taką, policja ukarze kierowcę?

polska nalepka mandat rejestracyjna na szybie
foto:www.dreamstime.com

Kierowcy nie wiedzą, że prawo tego nie zabrania

Mandat, jaki rzekomo mieliby otrzymywać ci, którzy mają na szybie starą naklejkę, a na samochodzie nową rejestrację to nie prawda. Czy w przypadku przerejestrowania auta taka kara finansowa jest możliwa podczas spotkania z policją?

Nie. To dlatego, że w świetle nowych przepisów ustawodawcy nie przewidują kar za nie usunięcie z szyby naklejek, jakie przestały obowiązywać. Ponadto zakup samochodu z drugiej ręki nie oznacza obowiązkowej zmiany tablic z numerem rejestracyjnym. Prawo od stycznia 2022 zezwala bowiem na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To dla kierowców oszczędność w wydatkach przy zakupie samochodu. Kiedy tablice trzeba bezwzględnie wymieniać?

Kierowcy kupujący samochód z drugiej ręki muszą tablice wymienić tylko w jednym przypadku. To jeśli pochodzi on z terytorium innego kraju niż Polska. Wymiany wymagają także te polskie, które są nieczytelne, uszkodzone lub te, które nie są zgodne z najnowszym wzorem.
Mówiąc prościej, brak obowiązku wymiany tablic NIE DOTYCZY tych starych, czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL. Czytaj także: PILNE: Przełom w zakazie samochodów spalinowych. Brytyjczycy rezygnują ze swoich planów?

Przeczytaj również