Kierowcy w ten weekend na dzień dobry dostaną za to 12 punktów karnych. Powtórzenie tej czynności to utrata 1000 zł i koniec jazdy samochodem

Kierowcy pomimo ostatnich zmian przepisów nadal nie zdają sobie sprawy, że ich ulubiona czynność za kierownicą może ich szybko pozbawić prawa jazdy. Od 17 września obowiązują nowe stawki punktów karnych, które sprawiają, że to nie mandat jest największym problemem kierowców.

wyprzedzanie przejście dla pieszych mandat
Podaj dalej

Robisz tak w samochodzie? Na następną przejażdżkę niektórzy poczekają aż 3 miesiące

Dziś, aby ponieść największą karę, jaką jest utarta prawa jazdy nie trzeba popełnić najpoważniejszych wykroczeń drogowych. Od września obowiązują nowe, wyższe stawki punktów karnych, które eliminują kierowców z dróg już za z pozoru błahe wykroczenia. Wyjazdy na Wszystkich Świętych mogą być pierwszą okazją, by niektórzy się o tym dowiedzieli.

Polacy podróżujący na groby bliskich, na których nie raz ze względu na odległość bywają raz do roku, muszą zdawać sobie sprawę, że komunikowanie się z bliskimi w miejscu docelowym może ich kosztować utratę prawa jazdy. O wszystkim decyduje jeden drobny szczegół. To, w jaki sposób korzystają z telefonu w samochodzie.

Wzmożone kontrole drogowe, jak zawsze o tej porze roku mogą się okazać bolesnym doświadczeniem. To dlatego, że z telefonu podczas jazdy samochodem można korzystać tylko i wyłącznie za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego. Co oznacza, że jeśli policja przyłapie kierowcę, który korzysta z telefonu bez takiego zestawu, wlepi mu mandat na 500 zł, a na konto wpłynie aż 12 punktów karnych. Przepis mówi o tym jednoznacznie:

„Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”

Dlatego dobrze jest pamiętać, że trzymanie telefonu w ręku podczas jazdy jest zabronione- tak samo jak pisanie SMS-ów. Powtórzenie tej czynności podczas prowadzenia samochodu to mandat 1000 zł i utrata prawa jazdy w przypadku młodych kierowców. Dokument można odzyskać, ale na skasowanie punktów karnych trzeba obecnie czekać aż dwa lata. Dlatego warto zainwestować  w zestaw głośnomówiący, bo nie są one tak drogie, jak kara za ich brak.

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

kierowca mandat telefon
Freepik

Nie tylko kierowcy- przepisy są bezlitosne także dla pieszych z telefonem w ręku

Nie tylko kierowcy muszą korzystać z telefonu w określony sposób. Nawet jeśli wysiadłeś z samochodu i idziesz z telefonem w ręku pieszo nie oznacza, że możesz z niego korzystać w dowolny sposób. Rządzący tworząc nowe przepisy nie zapomnieli o karaniu za telefon w ręku także tych, którzy samochodem nie jeżdżą.

Nowy taryfikator uwzględnia mandat 300 zł dla wszystkich, którzy korzystają z telefonu podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, a także podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych. To nowość w polskim prawie, nigdy wcześniej takiego przepisu nie było. Co gorsza, szykują się ważne zmiany, które pozwolą karać jeszcze surowiej. To dlatego, że piesi nagminnie ten przepis łamią.

Podczas najbliższego weekendu kontrole drogowe pozwolą zweryfikować znajomość przepisów wśród kierowców i pieszych. To dlatego, że jak co roku brawura i brak należytej uwagi podczas prowadzenia samochodu, są przyczyną wypadków na drogach. Poruszając się samochodem na cmentarze, warto pamiętać, że piesi mają pierwszeństwo już w momencie gdy się zbliżają do przejścia. Przypominamy, że pośpiech nie jest wskazany, bo nieustąpienie pierwszeństwa to dziś mandat na 1500 zł. Co ważne- przepisy obowiązują zawsze- nie tylko podczas

NIE PRZEGAP

Ten nowy trend wśród kierowców to mandat na 3000 zł i koniec jazdy samochodem

Przeczytaj również