Kierowcy tych samochodów nie zapłacą podatku od diesla. Nie straszne im strefy czystego transportu [LISTA]

Kierowcy tych samochodów nie zapłacą podatku od diesla. Nie straszne im strefy czystego transportu [LISTA]

Ford Fiesta bez opłat za diesla

Podaj dalej

Opłaty za wjazd diesla do stref czystego transportu takich jak na przykład strefa Ultra Low Emission Zone (ULEZ) w Londynie, to realistyczna przyszłość w życiu każdego kierowcy. Jakie samochody mogą liczyć na zwolnienie z opłat i podatku?

Strefy „bez diesla ” powstają jak grzyby po deszczu

W wielu europejskich miastach powstają strefy czystego transportu. Kierowcy niektórych samochodów za wjazd muszą opłacić opłaty, a mieszkańcy posiadający starego diesla mogą płacić specjalny podatek.

Taka sytuacja ma miejsce w londyńskich ULEZ i innych strefach czystego powietrza (Caz),m.in w Bath i Birmingham. Inne brytyjskie miasta takie jak Oxford, Bradford, Bristol, Manchester i Newcastle będą wdrażać CAZ w ciągu najbliższych miesięcy lub na początku 2022 roku.

Stefy „bez diesla” stają się coraz bardziej powszechne i dzielą się na cztery klasy – klasy A, B, C i D.
Klasa A obejmuje autobusy, autokary i taksówki, B dotyczy autobusów, autokarów, taksówek, prywatnych wynajmowanych pojazdów i pojazdów ciężarowych.

Kolejna klasa C idzie o krok dalej, wprowadza autobusy, autokary, taksówki, prywatne wynajmowane pojazdy, samochody ciężarowe, furgonetki i minibusy.

Klasa D jest najliczniejsza i obejmuje autobusy, autokary, taksówki, prywatne wynajęte pojazdy, pojazdy ciężarowe, furgonetki, minibusy i samochody, a władze lokalne mają możliwość włączenia motocykli.

Jak informuje strona internetowa Transport for London:

„Samochody benzynowe spełniające normy ULEZ to zazwyczaj te, które po raz pierwszy zostały zarejestrowane w DVLA po 2005 roku, chociaż samochody spełniające normy są dostępne od 2001 roku. Samochody z silnikiem Diesla, które spełniają normy, to zazwyczaj te, które po raz pierwszy zostały zarejestrowane w DVLA po wrześniu 2015 r.”

ULEZ-podatek od diesla samochod
Getty Images

Najlepsze samochody, którymi wjedziesz bezpłatnie do stref czystego transportu 2021

Jak donosi Express.co.uk, najnowsze badania przeprowadzone przez heycar wykazały, że Ford Fiesta z 2017 r. jest najlepszym samochodem, którym bez opłat wjedziesz do stref czystego transportu. Fiesta zdobył max 10 punktów, za ogromną gamę wyposażenia i silników.

Skoda Octavia zajęła drugie miejsce, zyskując pochwałę za wszechstronność. Heycar umieścił samochód w sekcji „samochody, które są zbudowane jak czołgi”. Pod uwagę wzięto rozmiar samochodu rodzinnego i jego podstawowy 1,4-litrowy silnik benzynowy TSI.

Kierowcy, którzy chcą używać samochodu do holowania przyczep lub przyczep kempingowych, powinni wybrać silnik diesla o pojemności 2,0 litra.

Jak zwykle niezawodna jest Toyota Prius Hybrid. Samochód zajął trzecie miejsce dzięki przystępnej cenie, niskim kosztom eksploatacji i pięcioletniej gwarancji.

Najlepiej oceniono silnik benzynowy o poj. 1,8-litra współpracujący z elektrycznym, który ​nie wymaga wtyczek ani ładowania – chociaż Toyota oferuje wersję plug-in.

Poprzednia generacja Volkswagena Golfa to czwarty najlepszy samochód zwolniony z ULEZ. Producent oferuje ogromną ilość wariantów silników i modeli. Ponadto najwyższą jakością i komfort rozruchu, co oczywiście wpływa na cenę.

Jeśli mowa o popularności VW Golfa, nie można zapomnieć o Audi A3 Sportback, nieco szykownej wersji legendarnego samochodu.
Audi A3 Sportback z 2013 roku cieszy się ogromną popularnością wśród tych, którzy szukają czegoś lepszego niż Ford Focus. Ma dobre wyposażenie i oferuje wszystkie funkcje, których potrzebują kierowcy.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Ford Focus z 2014 r., jeden z najpopularniejszych samochodów. Tylko w Wielkiej Brytanii w 2020 r. zarejestrowano ponad 1,15 mln egzemplarzy tego modelu.

Nissan Leaf, a także Kia Ceed to kolejne najlepsze samochody, zwolnione z opłat za wjazd do stref wolnych od „diesla”. Kia jest objęta siedmioletnią gwarancją, a ponadto oferuje oszczędne silniki, bogate wyposażenie i praktyczne wnętrze. W rezultacie to doskonały wybór dla młodych rodzin.

Najlepsze samochody zwolnione z podatku od diesla [LISTA]

  1. Ford Fiesta 2017
  2. Skoda Octavia 2013
  3. Toyota Prius 2016
  4. Volkswagen Golf 2013
  5. Audi A3 Sportback 2013
  6. Ford Focus 2014
  7. Seat Ibiza 2017
  8. Honda Civic 2017
  9. Kia Ceed 2012
  10. Nissan Leaf 2011

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News