Kierowcy stoją w obliczu historycznie wysokich cen paliwa. Za zbiornik diesla zapłacą teraz ponad 500 zł

Kierowcy stoją w obliczu historycznie wysokich cen paliwa. Za zbiornik diesla zapłacą teraz ponad 500 zł

Kierowcy stoją w obliczu historycznie wysokich cen paliwa. Za zbiornik diesla zapłacą teraz ponad 500 zł

Podaj dalej

Kierowcy stają dziś w obliczu historycznie wysokich cen paliwa. Opłata za typowy 55-litrowy zbiornik oleju napędowego to rekordowy wydatek. Miesiąc temu było zupełnie inaczej, dziś właściciele diesli i samochodów benzynowych codziennie przeżywają szok przy dystrybutorach.

Diesel w dystrybutorach rekordowo drogi

Litr diesla osiągnął rekordową wartość w dystrybutorach. W Wielkiej Brytanii trzeba za niego zapłacić 182,59 pensów (9,86 zł). To oznacza, że typowy 55-litrowy zbiornik oleju napędowego kosztuje tam ponad 500 zł.

Miesiąc temu olej napędowy kosztował tam średnio 176,47 pa litr (9,53zł), a rok temu 131,64 pa litr (7,11zł). Wczorajszy rekord cenowy oznacza, że zatankowanie samochodu z silnikiem diesla na Wyspach kosztuje teraz 100,42 GBP(535,56 zł).

Luke Bosdet, brytyjski rzecznik ds. paliw powiedział, że był to kolejny czarny dzień dla kierowców diesli. To nie koniec, ponieważ ceny paliw wciąż rosną.

„Przy kosztach tankowania przekraczających obecnie 100 funtów, to, co kiedyś było „myślą o dieslu” wśród brytyjskich właścicieli samochodów, szybko staje się śmiercią diesla”- mówi cytowany przez Express

To dlatego, że ze statystyk opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów wynika, że sprzedaż nowych samochodów z napędem czysto elektrycznym przewyższa sprzedaż tych z silnikiem Diesla.

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar
fot. pixabay

Kierowcy rezygnują z najchętniej wybieranego paliwa

Jeszcze niedawno wielu kierowców decydowało się na zakup samochodu z silnikiem Diesla, ze względu na oszczędności w zużyciu paliwa. Dziś wyniki analiz są jednoznaczne. Tylko 5% nabywców nowych samochodów zamierza kupić samochód z silnikiem wysokoprężnym.

Sytuację właścicieli samochodów z silnikiem Diesla komplikuje fakt powstawania kolejnych stref dopuszczających do ruchu samochody o ultra niskiej emisji spalin. Tydzień temu burmistrz Londynu ogłosił, jakie ma plany w tej kwestii.

Wynika z nich, że strefy ultra niskiej emisji wyjdą poza Londyn w sierpniu 2023 r. To oznacza, że każdy właściciel samochodu z silnikiem wysokoprężnym wniesie opłatę dzienną za swój samochód w wysokości 12,50 GBP (66,96 zł). Dlatego wysoki odsetek kierowców rozważa inne rodzaje paliwa niż olej napędowy i benzyna.

Przebadali, jak kierowcy wybierają nowe samochody. Kryterium numer jeden? Zużycie paliwa

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News