Kierowcy seniorzy masowo to teraz zgłaszają. Zamiast na leki wydają pieniądze na mandaty

Seniorzy za kierownicą, są liczną grupą, która porusza się po drogach w Polsce. Także tymi szybkiego ruchu, gdzie obowiązują specjalne przepisy o opłatach. Sposób, w jaki trzeba je stosować, jest dla nich często bardzo problemowy. Nie wszyscy bowiem sobie świetnie radzą z postępującą cyfryzacją, co w efekcie może skutkować wystawieniem mandatem.

badania seniorow samochod
Podaj dalej

Wszyscy seniorzy powinni to robić, ale nie wszyscy mogą

Nie jest tajemnicą, że seniorzy są tą grupą kierowców, która ma spore problemy z tym, by nadążać za najnowszymi zdobyczami technologii. Te pojawiają się nie tylko w codziennym życiu, w bankach, czy sklepach, ale także, gdy przyjdzie wsiąść w samochód i pojechać nim poza miasto.

Skutkuje to szeregiem problemów. Na przykład z dokonywaniem płatności. Przyzwyczajeni do gotówki, często narażają się na wysoki mandat. Taki zaś nie jest mile widziany w napiętych budżetach domowych. Przejazd autostradą wiąże się dzisiaj z ogromnym stresem. To zwłaszcza wtedy, kiedy trafią na dzień, gdy  wakacyjna promocja nie obowiązuje i trzeba ją opłacić. Dlaczego?

Między innymi dlatego, że system opłat już nie przewiduje  gotówki. Ponadto seniorzy nie radzą sobie z aplikacjami do płatności, a nawet często nie mają  odpowiedniego urządzenia do ich zainstalowania. Co w takiej sytuacji?

etoll autostada seniorzy
www.gov.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości – przepisy do zmiany

Sprawą narażania się na mandat i stres podczas jazdy płatnymi odcinkami autostrad zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Taka interwencja do ustawodawców jest skutkiem sytuacji, w której senior nie mógł przejechać  autostradą w związku z brakiem możliwości uregulowania należności.

Nie posiadał smartfonu, tylko starą Nokię, co wykluczyło możliwość zapłaty przez aplikację. Ponadto nie mógł uiścić takiej zapłaty na stacji paliw. Nie dość, że w takiej sytuacji zaproponowano mu zakup urządzenia dla kierowców ciężarówek za 700 zł, to jeszcze w alternatywie zaproponowano jazdę innymi – bezpłatnymi drogami. Takiej porady udzielili kierowcy inspektorzy ITD, którzy sporządzili raport ws. braku opłaty za przejazd.

Takich skarg od seniorów powyżej 60 roku życia jest sporo. To oznacza, że konieczna jest zmiana przepisów. Seniorzy są bowiem poszkodowani, jeśli znajdą się w tej grupie, która cyfrowo jest wykluczona.

„Automatyczne przekształcanie dotychczasowych obowiązków w cyfrowe bez odpowiednich przepisów przejściowych, a także możliwych wyłączeń uzasadnionych wiekiem i brakiem kompetencji cyfrowych, budzi zastrzeżenia nie tylko co do prawidłowej legislacji, ale także zgodności z zasadą niedyskryminacji oraz właściwym poszanowaniem praw osób w wieku podeszłym do godnego i niezależnego życia” – podsumował RPO, apelując do dyrektora Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury. NIE PRZEGAP:Teraz wszyscy kierowcy muszą to zrobić w samochodach. Nie będzie innej opcji jak mandat na 1500 zł

Przeczytaj również