Kierowcy seniorzy, którzy to ukrywają, mocno ryzykują. Złapani zapłacą 5000 zł i stracą także prawo jazdy

Starsi kierowcy, czyli ci seniorzy w wieku powyżej 70 lat muszą przestrzegać zasad tak samo, jak ci młodsi. Wiadomo jednak, że jest wiele rzeczy, które ukrywają ze względu na swój wiek i idące za tym konsekwencje zdrowotne. Fakt, że przepisy nie określają wieku, w którym prowadzenie samochodu jest zabronione, znacznie im to ułatwia. Nie znaczy to jednak, że gdy prawda wyjdzie na jaw, nie przełoży się to na spore konsekwencje. Nie tylko finansowe.

zdrowie seniorzy a prawo jazdy
Podaj dalej

Nawet co dziesiąty senior prowadzący samochód to ukrywa

Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem wielu kierowców seniorów może mieć pierwsze problemy ze zdrowiem. Upał panujący na zewnątrz często może je potęgować, co może skutkować niebezpieczną sytuacją na drodze.

O ile nie ma limitu wieku na prowadzenie samochodu, to stan zdrowia kierowcy zawsze powinien umożliwiać mu bezpieczne prowadzenie pojazdu. Wiadomo, że zaniedbania kierowców w tej kwestii wiążą się z ryzykiem ukarania mandatem. To jedna ta najlżejsza z kar, z jakimi można się spotkać. Gorzej, gdy na skutek zatajenia ważnych informacji dojdzie na drodze do stłuczki lub wypadku.

W Polsce jest taki katalog chorób, które uniemożliwiają prowadzenie samochodu. Na przykład kierowcy chorzy na ostrą niewydolność nerek, cierpiący na schorzenia serca i układu naczyniowego (np. wszczepiony rozrusznik serca, arytmia, wysokie ciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca) nie mają możliwości zdobycia uprawnień. W rezultacie nie powinni samochodu prowadzić, jeśli zachorują. Powinni zaś powiadomić odpowiednie organy o tym fakcie.

Niektóre schorzenia mają większy wpływ na zdolność prowadzenia auta niż po przekroczeniu dopuszczalnego limitu alkoholu. Dlatego przerażające jest to, że prawie co dziesiąty kierowca prowadzi pojazd ze schorzeniem, które wykluczyłoby go jako kierowcę samochodu. Seniorzy jednak często to ukrywają, zwłaszcza jeśli mają bezterminowe prawa jazdy. Jakie są konsekwencje takiego zachowania?

zdrowie seniorów a prawo jazdy
Freepik

Mandat to najlżejsza z kar, jakie seniorzy mogą dostać

W zasadzie każdy kierujący nie tylko kierowcy seniorzy, który celowo zataja informacje o stanie zdrowia i spowoduje wypadek, zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej. To z tytułu wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. To oznacza, że mandat za spowodowanie kolizji nie jest najbardziej przykrą z konsekwencji. Trzeba będzie się także liczyć z pokryciem kosztów ewentualnych kolizji, o ile do nich dojdzie.

Oczywiście w przypadku każdej choroby to lekarz podejmuje indywidualną decyzję o tym, że kierowca może jeszcze prowadzić samochód, czy już nie powinien. Trzeba się jednak do niego zgłosić. Wielu kierowców twierdzi, że normy podczas badania w Polsce są mało restrykcyjne. Dlatego też dla większości osób badanie lekarskie to tylko zwykła formalność.

Stan zdrowia to nasza jednak nasza odpowiedzialność. Ukrywanie chorób, naginanie prawdy o swoim stanie zdrowia to kiepski pomysł. Przede wszystkim dlatego, że stanowi zagrożenie i narusza zasady bezpieczeństwa i może unieważnić ubezpieczenie na samochód. Dlatego wszelkie zmiany mające wpływ na kody znajdujące się na prawie jazdy mogą mieć wpływ na jego ważność. Jazda bez uprawnień jest karalna. Nieważne prawo to co najmniej 1500 zł grzywny dla kierowcy seniora i każdego innego. Górny pułap to nawet 5000 zł i utrata uprawnień.

Wiadomo, że samochód to duży komfort w podróżowaniu. Wielu seniorów także zwyczajnie lubi swój samochód i ciężko im z jazdy nim zrezygnować. To dlatego często ukrywają fakt pogorszenia się stanu zdrowia. Dobrze jest jednak podjąć się zawiadomienia odpowiednich organów o chorobie, która ma znaczenie dla prowadzenia samochodu. To zanim będzie za późno. Każde odstępstwo to ogromne ryzyko, nie tylko dla seniorów, ale i innych uczestników ruchu. W grupie ryzyka znajdują się najczęściej ci powyżej 70. roku życia.

Nie jest tajemnicą, że od 2024 roku seniorzy w wieku 65 lub 70 lat, chcący nadal jeździć samochodem i przedłużyć ważność swojego prawa jazdy, podlegać będą badaniom psychologicznym. Test oceni ich zdolności psychiczne i pozwoli wykryć ewentualne problemy z koncentracją. Maksymalny termin ważności prawa jazdy dla seniorów prawdopodobnie wyniesie jedynie 5 lat. NIE PRZEGAP: To będzie obowiązkowe w przyszłym roku. W efekcie kierowcy na bakier z prawem wpadną za każdym razem

To teraz będzie nowy trend na parkingach. Jak się kierowcom nie podoba, to niech wsiadają na hulajnogę

 

Przeczytaj również