Kierowcy są wściekli-wysokie ceny paliwa to czyste zdzierstwo. Właśnie ujawniono kto i ile na tym zarabia

Kierowcy są wściekli-wysokie ceny paliwa to czyste zdzierstwo. Właśnie ujawniono kto i ile na tym zarabia

alternatywa dla paliwa- odpady whiskey

Podaj dalej

Wysokie ceny paliwa, które wystrzeliły wraz z początkiem agresji Rosji na Ukrainę to ból dla wszystkich kierowców, przedsiębiorców i rolników. Kiedy jedni tracą przez rosnące koszty dojazdów do pracy i inflacje, drudzy się bogacą.

Właśnie opublikowano wyniki badań, kto i ile zarabia przez wysokie ceny paliwa

Według informacji Kleine Zeitung niedawno przeprowadzone badanie na zlecenie organizacji Greenpeace ujawniło, że wysokie ceny paliwa w dobie kryzysu przyniosły gigantyczne dochody. W samej Austrii zyski od początku wojny sięgają 4,3 milionów euro- dziennie.

To nowe badanie, które zlecił Greepeace, określiło ilościowe zyski, jakie od początku wojny osiągnął przemysł naftowy, sprzedając diesla i benzynę. Jak się okazuje, korporacje podobno osiągnęły dodatkowy dochód w wysokości co najmniej trzech miliardów euro .

Według Greenpeace tylko w marcu, przemysł naftowy w UE zarabiał dodatkowo średnio 107 mln euro dziennie. Z tego 94 mln euro zyskał ze sprzedaży oleju napędowego, a 13 mln euro ze sprzedaży benzyny.

Jak wynika z badania, zyski z kryzysu w Austrii wyniosły blisko 4,3 mln euro dziennie. Tutaj największy dochód również wygenerowała sprzedaż droższego diesla (3,7 mln euro). Jak wiadomo, dziś bez niego nie istnieje zarówno komunikacja, jak i transport towarów, przemysł i rolnictwo. W pierwszym miesiącu wojny na Ukrainie ten dodatkowy dochód na rynku krajowym wyniósł podobno gigantyczne 133,3 mln euro.

sugestywny-obraz-drogie paliwa
www.freepik.com

Kierowcy są wściekli, a Greenpeace żąda opodatkowania dodatkowych kryzysowych zysków

Kierowcy nie kryją oburzenia wynikami badań przeprowadzonych na zlecenie Greepnpeace. Sama organizacja domaga się od rządu federalnego i kanclerza Karla Nehammera osobnego opodatkowania tych dodatkowych zysków. Mogłyby wspomóc tych, którzy szczególnie są dotknięci galopującą inflacją.

„Miliony Europejczyków zmagają się z wysokimi kosztami paliwa i energii. Jednocześnie przemysł naftowy podnosi ceny i czerpie rekordowe zyski z wojny i trwającego kryzysu energetycznego – mówi Klara Maria Schenk, ekspert ds. klimatu i transportu w Greenpeace w Austrii.

Wychodzi na to, że przemysł naftowy finansuje kryzys, do którego sam się przyczynił. Kierowcy widzą całą niesprawiedliwość sytuacji i czują się wykorzystani. Poza wysokimi cenami paliwa płacą więcej za energię elektryczną.

Na przykład taryfa za energię elektryczną wzrosła o 77%, choć koszty produkcji praktycznie się nie zmieniły – to czysta zdzierstwo i niczym nieuzasadnione. Dodatkowo ogromnie podniesie ceny w każdej branży. Miliardowym zwycięzcą jest przemysł energetyczny i każdy musi za to zapłacić- piszą w komentarzach do publikacji Kleine Zeitung.

Wysokie ceny paliwa. Ruszyła fala kradzieży diesla na ogromną skalę

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News