Kierowcy są w szoku. Diesel i benzyna pobiły rekord na stacjach paliw

Kierowcy są w szoku. Diesel i benzyna pobiły rekord na stacjach paliw

diesel benzyna ceny paliw bauerstock

Podaj dalej

Baryłka ropy kosztuje obecnie około 76 dolarów. Jak ogłosił ADAC, diesel i benzyna w Niemczech osiągnęły najwyższy poziom cen od ośmiu lat. Ogólnokrajowa średnia dzienna cena E10 wynosiła 1,577 euro za litr. Ostatni raz tak wysoką cenę paliwa odnotowano w 2013 roku.

Diesel kosztuje już ponad 7 zł i ciągle drożeje. Najszybciej od 3 lat

Jak podaje ADAC, średnia krajowa cena za litr Super E10 wyniosła 1,573 euro (7,25 zł), to o 0,7 centa więcej niż tydzień temu. Cena diesla przekroczyła granicę 1,40 euro (6,45 zł). W połowie września 2021 r. za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić średnio 1,420 euro (6,54 zł). To aż  o 2,2 centa więcej, niż tydzień wcześniej.

We wrześniu paliwo typu diesel zanotowało najwyższy wzrost cen od trzech lat. Cena litra oleju napędowego wyniosła 1,422 euro. Paliwo drożeje niemal nieprzerwanie od listopada 2020 r. Jedynie wiosną 2021 r. ceny nieznacznie spadły .

Jak twierdzi ADAC, obecnie motorem napędowym jest cena ropy. W związku z tym nie ma co się spodziewać obniżek cen na stacjach benzynowych.

diesel benzyna ceny paliw bauerstock
Fot. Autozeitung.de, Bauerstock

Eksperci radzą kierowcom jak tankować, żeby zaoszczędzić

Niezależnie od galopujących cen na stacjach benzynowych, ADAC zaleca kierowcom samochodów benzynowych przesiadkę na paliwo Super E10, jeśli to tylko jest to możliwe.
Jak twierdzą eksperci, to się opłaca ponieważ litr benzyny zawierającej do 10% bioetanolu kosztuje średnio 5 centów mniej, niż benzyna premium, która zawiera do pięciu procent bioetanolu.

ADAC podkreśla, że ​​kierowcy mogą kształtować ceny paliwa i tanio tankować, jeśli zachowują się świadomie cenowo. Warto przed tankowaniem porównać ceny – na przykład przez odpowiednie aplikacje paliwowe – i udać się tam gdzie diesel i benzyna są najtańsze.

Wbrew pozorom wybór pory na tankowanie jest bardzo ważny i pozwala zaoszczędzić. Aktualne oceny ADAC wskazują, że diesel i benzyna jest tańszy między 18:00 a 19:00 oraz między 20:00 a 22:00.

Jesli chciałbyś zaoszczędzić na tankowaniu u naszych sąsiadów w weekend, diesel i benzyna są tam najtańsze między 18:00 a 22:00. Aktualne ceny diesla i benzyny można sprawdzić za pomocą aplikacji do tankowania lub portali internetowych.

Przeczytaj również