Kierowcy powyżej 50. roku w ciężkiej sytuacji. Zapłacą najwięcej za ubezpieczenie samochodu

Kierowcy powyżej 50. roku w ciężkiej sytuacji. Zapłacą najwięcej za ubezpieczenie samochodu

starsi kierowcy dyskryminowani na rynku ubezpieczeń freepik

Podaj dalej

Wszyscy kierowcy cierpią w wyniku znacznych podwyżek cen paliwa. Prawdziwie ciężkie życie mają ci, którzy mieszkają na Wyspach. Rosnące koszty użytkowania samochodu szczególnie dotknęły starszych kierowców. Co biorąc pod uwagę Brexit i kryzys spowodowany wojną na Ukrainie, znacząco podwyższa koszty utrzymania.

Kierowcy powyżej 50 roku życia obarczeni wysokimi kosztami składek ubezpieczeniowych

Starsi kierowcy są grupą wiekową, którą obarczono największymi podwyżkami ubezpieczenia samochodu. Żadna inna grupa, nie doczekała się takich podwyżek pomimo rosnących cen. Jak informuje Express, koszty ubezpieczenia samochodu wzrosły w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku o 6,2 %.

To oznacza, że średnie składki komunikacyjne dla osób powyżej 50. roku życia sięgają po podwyżce kwoty 370 funtów rocznie (2068 zł). Takich podwyżek nie doświadczyli nawet młodsi kierowcy w wieku od 25 do 49 lat. Podwyżki w tej grupie to 4.1%, a średnia składka wynosi do 610 funtów ( 3410,41 zł).

Co ciekawe, kierowcy poniżej 25 roku życia odnotowali spadek cen ubezpieczenia. W ciągu ostatnich trzech miesięcy o 2,3 %, do średnio 1717 funtów (9599,47 zł) za rok.

Polscy kierowcy mają się znacznie lepiej. Z najnowszego rocznego raportu multiagencji Punkta wynika, że kierowcy powyżej 55 roku życia są w grupie niskiego ryzyka. W przypadku, gdy ich wybór padnie na samochód elektryczny i jeżdżą bezszkodowo, płacą najniższą średnią stawkę ubezpieczenia na poziomie 416 zł (2021 r.).

starsi kierowcy wyzsze oplaty za ubezpieczenie freepik
www.freepik.com

Za taki stan rzeczy odpowiada Financial Conduct Authority (FCA)

Według brytyjskich publikacji prasowych instytucja finansowa Financial Conduct Authority (FCA), ograniczyła składki oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. Organ nadzoru finansowego w Wielkiej Brytanii, działający niezależnie od rządu brytyjskiego jest finansowany z opłat pobieranych od członków branży usług finansowych.

W styczniu FCA zakazała stosowania tak zwanej „kary za lojalność”, która polegałaby na tym, że ubezpieczyciele oferowaliby tańsze składki nowym klientom, a następnie stale podnosiliby ceny przy każdym odnowieniu polisy.

W związku z tym od 1 stycznia ubezpieczyciele nie mogą oferować nowym klientom ofert, które są tańsze, niż te oferowane obecnym klientom odnawiającym polisy. FCA uważa, że ​​dzięki tym działaniom lojalni klienci zaoszczędzą do 200 funtów rocznie na ubezpieczeniu samochodu i domu. To świetny pomysł, ale nie wzięto pod uwagę faktu, że starsi kierowcy, nie mają już dostępu do tańszych ofert wstępnych. W związku z tym ich budżety cierpią z tego powodu. Podobnie jak tych, którzy zmieniają je częściej.

Jak podaje Consumer Intelligence, średnia składka wynosi teraz 697 funtów (3896,82 zł). Niestety dalsze wzrosty cen w 2022 są nieuniknione. Inflacja jest ciągle w fazie zwyżkowej, co przekłada się na koszty składek. Tego samego mogą oczekiwać kierowcy w Polsce.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News