Kierowcy powinni unikać tych częstych praktyk na wakacjach. To grozi więzieniem i utratą prawa jazdy

Kierowcy powinni unikać tych częstych praktyk na wakacjach. To grozi więzieniem i utratą prawa jazdy

kierowca mandat i utrata prawa jazdy

Podaj dalej

Wyjazdy wakacyjne samochodem mogą być brzemienne w skutkach i skończyć się pamiątkowym mandatem lub utratą prawa jazdy. Nieznajomość przepisów obowiązujących za granicą może się skończyć jednak dużo gorzej.

Nie tylko prędkość pozbawi cię prawa jazdy

Kierowcy powinni unikać wszelkich sytuacji, które mogą doprowadzić do ukarania kierującego mandatem i konfiskatą prawa jazdy. Taka sytuacja generuje dodatkowe koszty i problemy, których w dzisiejszych czasach kierowcom nie brakuje.

Ci, którzy wybierają się za granicę powinni zwrócić szczególną uwagę na przepisy, dlatego, że każde z przewinień może być traktowane dużo surowiej niż w Polsce. Do takich należy często stosowane przez kierowców zachowanie- przyjmowanie na siebie punktów karnych poprzez wskazanie niewłaściwego kierowcy samochodu.

Takie mogłoby się wydać niewielkie przewinienie w Wielkiej Brytanii nosi miano  poważnego przestępstwa.

kierowca mandat i utrata prawa jazdy
Freepik

Policja brytyjska bezwzględnie traktuje egzekwowanie prawa

Brytyjska policja jest surowa wobec przestępstw związanych ze wskazaniem niewłaściwego kierowcy samochodu. To kierowca popełniający wykroczenie powinien otrzymać punkty karne, a nawet stracić prawo jazdy, jeśli łamie prawo.

Często się zdarza, że chęć niesienia pomocy wydaje się niewielkim ustępstwem wobec prawa, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Jeśli oszustwo wyjdzie na jaw konsekwencje są szokująco surowe. Pomimo tego, aż 19% Brytyjczyków przyznało, że ma takowe oszustwo na swoim koncie.

Przyjęcie w akcie solidarności punktów karnych np. z fotoradaru poprzez wskazanie siebie jako sprawcy, traktuje się według brytyjskiego prawa jak krzywoprzysięstwo. Za co kierowcy i oszustowi grozi kara więzienia.

W 2013 roku w Wielkiej Brytanii ukarano ośmiomiesięcznym wyrokiem więzienia byłego ministra gabinetu Chrisa Huhne i jego żonę, która przyjęła trzy punkty w imieniu męża.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News