Kierowcy od poniedziałku z nowymi mandatami. Kara za często popełniane przewinienie wyniesie 870 zł

Kierowcy od poniedziałku z nowymi mandatami. Kara za często popełniane przewinienie wyniesie 870 zł

kierowcy karani nowymi mandatami za wjazd na ścieżki rowerowe uk

Podaj dalej

Kierowcy i rowerzyści toczą odwieczny spór na drogach o pierwszeństwo i przywileje. Nie pomagają nowe przepisy, które karzą podróżujących autami wysokimi mandatami. Nadal często się zdarza, że jeżdżą ulicami tam, gdzie przewidziano przejazd dla podróżujących rowerami.

Kierowcy w Londynie od poniedziałku karani nowymi mandatami

Wszyscy kierowcy chętni na podróże po Wielkiej Brytanii samochodem muszą pamiętać o ważnych przepisach, jakie wchodzą w życie od poniedziałku. Wraz z początkiem tygodnia będą karani mandatami za wjazd na ścieżki rowerowe w Londynie samochodami.

Mandaty za to przewinienie wyniosą 870 zł (160 funtów). W przypadku, gdy kierowcy wniosą opłatę w ciągu 14 dni,  kwota ta zmaleje do 435 zł (80 funtów). To oznacza, że wszyscy kierowcy, jacy wjeżdżają na pasy dla rowerów, zatrzymują się na nich lub je blokują, muszą się liczyć z konsekwencjami.

Uchwycenie sprawców nie będzie kłopotem, bo kierowcy będą monitorowani i nagrywani przez system kamer CCTV.

kierowcy karani nowymi mandatami za wjazd na ścieżki rowerowe uk
Pixabay

Nowe mandaty to część programu „Wizja Zero”

Do tej pory egzekwowaniem porządku na ulicach w kwestii poruszania się ścieżkami rowerowymi spadało na funkcjonariuszy policji. Jedynie przyłapanych kierowców udało się wtedy ukarać. Teraz rady miasta mają nowe możliwości karania kierowców.

Nowe mandaty są częścią kampanii TFL „Wizja Zero”, która ma na celu wyeliminować zagrożenie śmiercią i urazami na londyńskich drogach. Obecnie TFL uważa, że wielu mieszkańców Londynu nie chce korzystać z rowerów ze względów bezpieczeństwa.

Na stronie internetowej TfL czytamy: „Od 27 czerwca 2022 r. możemy wydawać kierowcom mandat karny (PCN)… jeśli przejedziesz przez białą linię pasa rowerowego, gdy nie jest to dozwolone [lub] jeśli zatrzymasz się, lub zaparkujesz na pasie rowerowym, gdy to nie jest dozwolone.”

Nowe mandaty dla kierowców mają zachęcić Londyńczyków do „zielonej i zrównoważonej przyszłości”. To uczyni spacery i jazdę na rowerze bardziej dostępnymi i bezpiecznymi.

Tom Bogdanowicz, starszy specjalista ds. Polityki i rozwoju w London Cycling Campaign, powiedział, że użycie kamer do wdrożenia polityki, która „zredukuje zagrożenie na drogach i jeszcze bardziej zwiększy stosunek wartości do ceny, jaki przynosi inwestycja w sieć rowerową”- pisze Express.uk.

Obecnie tylko wypożyczone hulajnogi elektryczne i rowery na pedały mogą legalnie się poruszać na ścieżkach rowerowych. Kierowcy mogą przekroczyć ciągłą białą linię pasa rowerowego jedynie wtedy, gdy skręcają w lewo lub wjeżdżają na teren prywatny.

Od 1 czerwca władze lokalne w Anglii poza Londynem mogą wystąpić do Sekretarza Stanu o nowe uprawnienia. Na ich mocy zyskają uprawnienia do egzekwowania „wykroczeń drogowych w ruchu drogowym”. To oznacza to, że mogą otrzymać uprawnienia, które wcześniej posiadała tylko policja.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News