Kierowcy niezwłocznie powinni to sprawdzić w samochodzie. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne

Kierowcy niezwłocznie powinni to sprawdzić w samochodzie. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne

mandat szyby lód śnieg brud płyn do spryskiwaczy

Podaj dalej

Eksploatacja samochodu zimą wymaga od kierowcy właściwego przygotowania. Niskie temperatury są wrogiem dla wielu działających w nim podzespołów, zwłaszcza dla silnika. Zanim nadejdą mrozy, zachodzi duża konieczność zadbania m.in. o niezbędny płyn, bez którego jazda będzie niemożliwa. Warto pamiętać, że zmiana pogody nastąpi już w przyszłym tygodniu.

Kierowcy bez uzupełnienia tego płynu będą mieć kłopoty

Wszyscy kierowcy, którzy jeszcze nie skontrolowali swojego samochodu pod kątem zimy, powinni niezwłocznie zainteresować się poziomem ważnego płynu. Obok poziomu oleju silnikowego i hamulcowego wymaga on regularnej kontroli. Nie tylko przed dłuższą trasą jest to niezbędna czynność.

Płyn chłodniczy, bo o nim mowa koniecznie powinien być sprawdzony, a nawet wymieniony przed nadejściem mrozów. Ważną rzeczą są nie tylko jego poziom, ale i parametry. Powinien zamarzać w temperaturze nie mniejszej niż -36 stopni Celsjusza. Jego zamarznięcie oznacza dla kierowcy spore kłopoty. W rezultacie zaniedbań może dojść do nawet nieodwracalnego uszkodzenia silnika.

Płyn chłodniczy zaraz obok oleju silnikowego to najważniejsza ciecz w samochodzie. Pełni funkcję nadzorczą właściwej temperatury pracy silnika, bo odprowadzają nadmierną ilość ciepła powstałą w czasie jego pracy. Ponadto zabezpiecza cały układ chłodzenia przed korozją i zapobiega osadzaniu się kamienia. To w efekcie pozwala dłużej się cieszyć dobrą kondycją samochodu.

Niestety jak wszystko w samochodzie nie jest wieczny, a jego parametry z czasem ulegają zmianie.

płyn chłodniczy kierowcy samochód
GLIMMERSTONE

Jak najprościej sprawdzić kondycję płynu chłodniczego?

W przypadku zakupu używanego samochodu i braku pewności co do tego, czy płyn chłodniczy był wymieniany lub jest on dobrej jakości, najlepiej go wymienić. Sprawdzenia kondycji cieczy w samochodzie można dokonać samemu w oparciu o różne dostępne na rynku testery.

Nie są one skomplikowane w obsłudze i można taki kupić już za niecałe 10 zł. Wystarczy pobrać do testera właściwy poziom płynu i po ustawieniu go do pionu odczytać wartość, jaką wskazuje. Im wyższa jest gęstość cieczy, tym niższa jest temperatura, z jaką zacznie zamarzać. Według fachowców standardowa gęstość typowego płynu wynosi ok. 1,075 g/cm.

W dobre kryzysu i wysokich cen nie warto oszczędzać na niezbędnej cieczy dla naszego samochodu i postawić na produkt dobrej jakości. W efekcie zaniedbań kosztorys będzie spory, bo zakładając najbardziej optymistyczny wariant, należy się korozji w podzespołach układu chłodzenia. Niewłaściwy poziom i parametry to większy wydatek, bo wiąże się z awarią, często nieodwracalną bloku silnika, a także chłodnicy.

NIE PRZEGAP

Wszyscy kierowcy powinni to zrobić przed Sylwestrem. Od 1 stycznia będą gorzko tego żałować

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News