Kierowcy nie kryją niezadowolenia. Każe im się teraz płacić za pompowanie opon na stacjach paliw

Kierowcy nie kryją niezadowolenia. Każe im się teraz płacić za pompowanie opon na stacjach paliw

kierowcy placa za pompowanie opon

Podaj dalej

Kierowcy nie kryją, że posiadanie samochodu dzisiaj to spory wydatek. Nie chodzi tylko o sam wydatek związany z zakupem, ale o koszty eksploatacji. Fakt, że dzisiejsze pojazdy są inteligentniejsze i bezpieczne przemawia na plus. Na przykład czujniki ciśnienia powietrza opon nie jednego uratowały przed niebezpieczną sytuacją. Ten parametr na kluczowe znaczenie w samochodzie, nie tylko z uwagi na mandaty, ale koszty zakupu paliwa.

Teraz kierowcy to odkrywają na stacjach – muszą płacić za pompowanie opon

Nie jest tajemnicą, że w czasach drożyzny, każdy dodatkowy wydatek nie jest mile widziany. Kierowcy coś o tym wiedzą, bo praktycznie wszędzie w Europie sporo znów dopłacają do tankowania. Tym samym koszt posiadania samochodu znowu jest wyższy niż kilka miesięcy temu. Wiadomość, że dojdzie kolejny, nie jest więc powodem do zadowolenia.

Dbałość o odpowiednie parametry ogumienia konieczna jest nie tylko w trakcie przeglądu u wulkanizatora, ale okresowo. Poziom powietrza musi być zgodny z tym wymaganym przez producenta. Wielu kierowców zwłaszcza przed daleką podróżą lubi więc zajrzeć na stacje paliw, by przy okazji tankowania sprawdzić, czy ciśnienie powietrza w oponach jest prawidłowe. Wielu wtedy ze zdziwieniem odkrywa, że nie jest to już bezpłatne.

pompowanie opony płatne kierowcy niezadowoleni
freepik

Nie ma przepisów zabraniających pobierania takich opłat

W związku z tym, że opony stanowią jedyny punkt styku pojazdu z drogą, utrzymanie prawidłowego ciśnienia jest niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko wypadku. Eksperci ds. bezpieczeństwa drogowego zalecają sprawdzanie ciśnienia w oponach przynajmniej co dwa tygodnie lub po przejechaniu około 1000 kilometrów. Przepisów zabraniających pobierania opłat za napompowanie opon zaś nie ma.

Do niedawna powszechnym zjawiskiem Europie, w tym także w Polsce były stacje benzynowe, które oferowały usługę bezpłatnego pompowania opon. Teraz jednak coraz więcej stacji paliw pobiera opłaty za tę usługę. Z taką sytuacją zetkną się kierowcy podróżujące samochodem po drogach Hiszpanii.

Kierowcy są niezadowoleni z tej nowej tendencji na stacjach, ale trzeba pamiętać, że nie jak coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Utrzymanie tych maszyn w dobrym stanie i prawidłowym funkcjonowaniu wymaga inwestycji w konserwację, co tłumaczy pobieranie opłat za tę usługę. Zwykle kosztuje to 1 euro.

Trzeba mieć jednak świadomość, że zgodnie z przepisami kierowcy muszą widzieć taką informację na stacjach. Widoczną i czytelną, która wskazują cenę takiej usługi, akceptowane waluty oraz informację, czy automat zwraca resztę. Kierowcy ponadto muszą otrzymać jasną instrukcję, dotyczącą korzystania z urządzenia i czasu trwania usługi. Warto o tym wiedzieć, by zabrać ze sobą drobne na wypadek konieczności opłacenia takiej usługi pompowania opon na stacjach paliw. NIE PRZEGAP: Koniec swobody polskich kierowców. Ci będą musieli zostawić swoje samochody w garażu, albo sprzedać

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News