Kierowcy muszą się liczyć z takim obowiązkiem. Albo zrobią to w terminie 30 dni, albo stracą nawet 1000 zł

W nowej ustawie o zmianie ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości, znalazł się nowy ważny dla każdego kierowcy w Polsce przepis. To oprócz nowych wytycznych w sprawie rejestracji samochodów. Tym samym wszyscy kierujący uzyskali nowy obowiązek, za niedopełnienie którego wiążą się kary pieniężne. Od kiedy?

kierowcy kontrole graniczne
Podaj dalej

Kierowcy z terminem 30 dni- jak go przegapią przyjdzie zapłacić karę

W ustawie, która na skutek zapisów jest niekorzystna dla każdego kierowcy, który spóźni się z opłatą OC, jest także zapis wprowadzający obowiązek na polskich kierowców.

Każdy, który zakupi lub wejdzie w posiadanie pojazdu w inny sposób, ma 30 dni na to, by go przerejestrować. W grę wchodzą nawet ci kierowcy, którzy staną się właścicielami pojazdu dzięki aktom darowizny, czy spadku. To istotna zmiana prawa, o której warto pamiętać. Zapominalscy muszą się liczyć z utratą pieniędzy na poczet kary.

przepisy kierowcy
Freepik

Niedokonanie tej formalności może kosztować nawet 1000 złotych

Termin 30 dni obowiązuje w nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym z lipca tego roku. Jak go liczyć? W związku z zakończeniem stanu zagrożenia epidemicznego, nabycie i zbycie pojazdu należy zgłosić w ciągu 30 dni od daty transakcji. Taki sam termin dotyczy rejestracji pojazdu sprowadzonego z krajów UE – 30 dni od daty sprowadzenia pojazdu.

Kary dla spóźnialskich kierowców wynoszą od 500 do 1000 zł. Ta druga stawka obowiązuje w przypadku gdy zwłoka w obowiązku wyniesie 180 dni. Mniejszą karę – 250 zł wniosą ci kierowcy, którzy się spóźnili, ale dokonali formalności w terminie do 30 dni. Wysokość kar za nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie reguluje nowe brzmienie art. 140mb. 1. Prawa o ruchu drogowym.

przepisy--tablice-rejestracyjne
fot. freepik

Od kiedy taki termin obowiązuje i o czym jeszcze kierowcy powinni wiedzieć?

Właściciele samochodów zarejestrowanych przed rokiem 2000 muszą się szykować na zmianę blach. Rządzący nie przewidują, by korzystanie z takich, jakie posiadają było nadal możliwe.

Wejście w życie nowych przepisów nakłada na nich obowiązek przerejestrowania samochodu. Tam, gdzie obowiązek są też i kary, więc właściciele takich pojazdów nie mają wyjścia – muszą to zrobić.

Posiadacze pojazdów zarejestrowanych przed 14 marca 2005 r. muszą pilnować terminów opłat OC. W przypadku, gdy nie uiszczali takiej opłaty przez 10 lat i nie wykonywali badania technicznego, taki pojazd zniknie z bazy CEPiK. Stanie się to 10 czerwca 2024 r. Dopiero dokonanie niezbędnych formalności umożliwi korzystanie z takiego pojazdu na drogach. Bez srogiej kary.

Nowe regulacje w zakresie obowiązku rejestracji i zawiadomienia o zbyciu pojazdu mają zacząć obowiązywać 1 stycznia 2024 r. W przypadku pojazdów nabytych (zarówno w Polsce, jak i z zagranicy) przed wejściem w życie ustawy mają być stosowane dotychczasowe regulacje. Podobnie będzie w przypadku postępowań o rejestrację pojazdów wszczętych i niezakończonych przed rozpoczęciem obowiązywania omawianych regulacji, a także spraw dotyczących nakładania kar pieniężnych. Czytaj także: Mandat za trzaskanie drzwiami samochodu – 300 zł. Taki znalazł się w przepisach o ruchu drogowym

Przeczytaj również