Kierowcy mają dość wysokich cen paliw na stacjach. Znaleźli idealny kompromis- wykupują używane samochody z najtańszym rodzajem paliwa

Kierowcy mają dość wysokich cen paliw na stacjach. Znaleźli idealny kompromis- wykupują używane samochody z najtańszym rodzajem paliwa

kierowca samochod opłaty za paliwa

Podaj dalej

W dobie rosnących cen paliwa, po raz pierwszy w historii samochody elektryczne sprzedają się tak szybko jak spalinowe. Według najnowszych badań największym zainteresowaniem cieszą się używane elektryki. Sprzedaż samochodów napędzanych energią elektryczną znacznie wzrosła.

Używane samochody elektryczne tanieją, a popyt rośnie

Jeszcze nigdy samochody elektryczne nie sprzedawały się tak szybko, jak te napędzane benzyną i olejem napędowym. W obliczu rosnących cen paliwa i powstających stref czystego transportu, a co za tym idzie większych wydatków, to najlepszy kompromis. Nowe samochody elektryczne są wciąż dla wielu kierowców za drogie. Używane sprzedają się tak szybko, jak samochody spalinowe.

Według najnowszego raportu przeprowadzonego przez Indicata Market Watch, sprzedaż używanych samochodów elektrycznych po raz pierwszy w historii dorównuje samochodom z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi. Według najnowszych danych sprzedaż używanych aut elektrycznych wzrosła w kwietniu o 68 procent. Jednocześnie ogólne ceny używanych samochodów zaczęły spadać.

Według raportu, ​​od kwietnia do początku maja 2022 r. ceny spadły o 1,4 proc. i są teraz o 0,1 pkt proc. niższe niż na początku stycznia.
Dane BCA Marketplace mówią, że najbardziej nieprzychylnym samochodom spalinowym rynku brytyjskim, średnia wartość używanych samochodów spadła z 12 000 funtów we wrześniu do 8 552 funtów w kwietniu.

samochód elektryczny z najtańszym rodzajem paliwaenie paliwa
Hyundai

Kierowcy mają inne priorytety niż wydatki na paliwa

Przy rosnącej inflacji i galopujących cenach paliwa, zmieniają się priorytety kierowców. W poszukiwaniu oszczędności decydują się na zmianę samochodu. Popularność samochodów elektrycznych i rosnący popyt znacząco wpłynęły na ich dostępność.

Jon Mitchell, dyrektor sprzedaży grupy Indicata UK, cytowany przez Express powiedział:

„Popyt na pojazdy elektryczne jest tak duży, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy poziom zapasów dramatycznie spadł. Od początku roku naprawdę zauważyliśmy skokową zmianę popytu”.

Brytyjscy kierowcy kupili w tym roku więcej pojazdów elektrycznych niż kiedykolwiek wcześniej. Tylko w marcu liczba zakupionych pojazdów elektrycznych była wyższa niż w całym 2019 roku. Zarejestrowano prawie 40 000 nowych pojazdów elektrycznych, co oznacza, że samochody zasilane bateriami stanowią obecnie jedną na sześć rejestracji.

Danych na rosnący popyt na samochody z napędem akumulatorowym dostarczyła grupa lobbingowa Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT). W całym 2019 roku Brytyjczycy kupili 37 850 pojazdów elektrycznych, a tylko w marcu 2022 r. sprzedano 39 315 elektryków.

dosc wysokich cen paliwa rosnie popyt na uzywane elektryki

Samochody elektryczne staną się najchętniej wybieranym rodzajem paliwa już w 2025 roku

Dane z najnowszych badań dają nadzieję producentom, którzy uciekają przed wysokimi kosztami emisji i paliwa.
Międzynarodowa Agencja Energii wskazuje, że istotnym warunkiem rozwoju rynku samochodów elektrycznych jest zarówno dostępność, jak i cena. To ostanie przemawia na korzyść chińskich producentów. Średnia cena samochodu elektrycznego w Chinach była tylko o 10 proc. wyższa niż w przypadku aut spalinowych. Na innych rynkach, elektryki są droższe średnio o 45-50%.

W Europie numerem jeden w sprzedaży i dotacjach na zakup aut elektrycznych, są Niemcy. W grudniu stanowiły one jedną trzecią całej sprzedaży. Tendencję wzrostową odnotowały także: Norwegia, Islandia i Szwecja. W Polsce jeżdżą obecnie 43 tysiące aut elektrycznych i hybrydowych (plug-in).

Pojawił się nowy pomysł na ograniczenie spalin i zużycia paliwa- ograniczenie liczby prywatnych samochodów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News