Kierowcy będą musieli obowiązkowo to posiadać. W przeciwnym razie po tej dacie grozi im nowy trzycyfrowy mandat

Kierowcy będą musieli obowiązkowo to posiadać. W przeciwnym razie po tej dacie grozi im nowy trzycyfrowy mandat

pieniądze mandat

Podaj dalej

Kierowców czekają ważne zmiany w obowiązkach i karach przewidzianych przepisami, co za tym idzie, pojawi się nowy mandat. By jeździć samochodem bez problemów, dobrze wiedzieć, na co się przygotować. Zwłaszcza jeśli planujemy kupić nowy samochód, albo zmienić obecny. Właściwy wybór pozwoli uniknąć opłat wprowadzonych nowymi przepisami.

Brak nowego obowiązkowego wyposażenia  to mandat

Już wkrótce pojawi się nowy obowiązek dla kierowców, za niedopełnienie którego będzie im groził mandat w kwocie 500 zł. Nowe przepisy zmienią zasady poruszania się samochodem w miastach. Co za tym idzie kierowcy wszystkich samochodów, które nie mają zielonej rejestracji muszą obowiązkowo posiadać jeden ważny element.

Minister klimatu i środowiska w drodze rozporządzenia zarządził, by posiadali naklejkę na przedniej szybie, o określonym wzorze i zakresie informacji, jakie muszą się na niej znajdować. Wiąże się to z nowym wydatkiem dla kierowców, na szczęście niewielkim. Naklejka, którą wydawać będą wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast ma kosztować jedynie 5 zł.

szyby ryzyko mandatu
Pixabay

Nowe naklejki to konsekwencja ustawy o Strefach Czystego Transportu

Obowiązek posiadania ośmiokątnej zielonej naklejki to efekt nowych przepisów o Strefach Czystego Transportu. Miejsce, w którym naklejkę należy umieścić, jest ściśle określone- to lewy dolny róg przedniej szyby. Będzie można z niej odczytać dane charakterystyczne dla danego samochodu tj.: rok produkcji, rodzaj paliwa, nr rejestracyjny i nazwa gminy, w jakiej jest zarejestrowany.

Brak tego elementu w samochodzie pozbawi kierowcę możliwości wjazdu do miast z wyznaczonymi strefami, bez dodatkowych opłat w formie mandatu. Czy trzeba ją posiadać, jeśli w Polsce nie ma jeszcze żadnej „zielonej” strefy?

nalepka mandat stc

Pierwsza strefa SCT w Polsce to Kraków

Obecnie w Polsce nie działa żadna SCT, pomimo tego, że może. Pierwsza ruszy w przyszłym roku w Krakowie. Samochody rejestrowane po 28 lutego 2023 r., aby wjechać do Krakowa, będą musiały spełniać normy: dla benzyny Euro 3, a dla diesli Euro 5 .

W związku z zapowiadanym uruchomieniem SCT każdy kto planuje w najbliższym czasie zakup auta z normą Euro 1 lub Euro 2 i chce nim jeździć po Krakowie swobodnie jeszcze przez kilka lat, to musi to zrobić do końca lutego.

Pierwsza i każda kolejna strefa SCT będzie specjalnie oznakowana. Nowy znak to D-54, który ma napis Strefa i zielony samochód na białym tle. Czy to oznacza, że samochody z silnikami diesla nie wjadą do strefy SCT?

Odpowiednio oznakowane skorzystają ze strefy w okresie do 3 lat od jej powstania, ale nie za darmo. Wjazd będzie możliwy w godzinach 9-17 i ma kosztować 2,5 zł za godzinę. Ponadto, w ramach oszczędności będzie można skorzystać z miesięcznego abonamentu. Planowany czas uruchomienia pierwszej strefy SCT w Polsce to 1 lipca 2024 r. To konsekwencja  uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 23 listopada 2022 r.

NIE PRZEGAP

Teraz wszyscy kierowcy muszą to zrobić w samochodach. Nie będzie innej opcji jak mandat 1500 zł

Kierowcy wymyślili specjalny trik, by tankować więcej paliwa. Powodem ma być oszustwo w zawartości dystrybutorów

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News