Kierowców czekają kolejne podwyżki - już od nowego roku. Wszyscy zapłacą więcej - nawet 12%

Kierowców czekają kolejne podwyżki - już od nowego roku. Wszyscy zapłacą więcej - nawet 12%

nowe podatki 2023 za garaże

Podaj dalej

Nowy rok to nowa stawka podatku ważnego dla kierowców, posiadających garaże i miejsca postojowe dla swoich samochodów. Decyzje w sprawie nowych opłat w większości miast już podjęto, a wynik tych ustaleń nie jest dla kierowców optymistyczną wiadomością. Wiadomo, że będzie drożej i to sporo.

Wyższe daniny dla kierowców posiadających tego typu garaże i miejsca postojowe

Jak informuje HRE Investments, gminy podejmują nowe uchwały, dotyczące stawek podatków ważnych m.in. dla kierowców, którzy są posiadaczami garaży i miejsc postojowych. Takie decyzje są podejmowane co roku i co roku stawki opłat się zmieniają. Wiadomo już, że nowe wzrosną, a eksperci z HRE Investments ujawniają, czego należy się spodziewać.

Górne granice kwot ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów, opierając się na danych GUS, które informują o poziomie inflacji za pierwsze półrocze. To pozwoliło ministrowi tym razem podnieść maksymalne stawki podatku od nieruchomości o 11,8%.

To oznacza, że za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w przyszłym roku podatnicy zapłacą maksymalnie 1,16 zł. W przypadku pozostałych gruntów stawka wyniesie 0,61 zł. Obejmie ona m.in. działki pod domami jednorodzinnymi i blokami.

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

podatki garaże kierowcy 2023
Pixabay

Garaż w świetle przepisów o podatku od nieruchomości

Zgodnie z obowiązującym prawem, opodatkowaniu podlegają następujące typy nieruchomości:

-grunty (z wyłączeniem gruntów rolnych oraz terenów leśnych),
-budynki (oraz ich części) – obiekty stale połączone z gruntem, posiadające fundamenty oraz dach i wydzielone z przestrzeni poprzez odpowiednie konstrukcje budowlane;
-budowle – obiekty, które nie spełniają definicji budynku (np. nie są trwale związane z gruntem) lub urządzenia budowlane, które umożliwiają prawidłowe użytkowanie budynku lub innego obiektu budowlanego (np. most, tunel).

Garaż, ze względu na położenie oraz sposób wykonania, można zaliczyć zarówno do budynków, jak i budowli. Taki, który stanowi część budynku np. domu wolnostojącego, podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach, co reszta budynku. Ten stanowiący odrębny obiekt, wpisujący się w kryteria budowlane dla budynków, podlega opodatkowaniu jako budynki pozostałe.

Garaże blaszane, nieposiadające fundamentów podlegają opodatkowaniu jako budowla lub mogą być zwolnione z opodatkowania, jako element architektury ogrodowej.

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

nowe podatki garaże nieruchomości
Pixabay

Jedni kierowcy zapłacą nawet 10 razy drożej, niż pozostali

W 2023 r. za metr budynku mieszkalnego zapłacimy podatek nie większy niż 1 zł. To oznacza wzrost stawki o 11 groszy. Większość samorządów stawia na maksymalnie najwyższą kwotę podatku. Według tabeli opublikowanej przez Business Insider, najdrożej zapłacą właściciele garaży w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu. To czołówka w tabeli podwyżek. Ile zapłacą?

Właściciele miejsc postojowych w garażu podziemnym, gdzie deweloper wyodrębnił księgę wieczystą, zapłacą dziesięć razy więcej, niż właściciele miejsc postojowych, które wpisano do księgi wieczystej razem z mieszkaniem. To dlatego, że stawki podatku są w tym przypadku różne.

Zakładając, że miejsce postojowe w garażu ma ok. 25 m², to opłata za metr w wysokości 1 zł daje opłatę w wysokości 25 zł. Stawka w wysokości 10 zł za m², daje opłatę za garaż w wysokości 250 zł.

NIE PRZEGAP

Od grudnia nowy dodatek – nawet 1500 zł za darmo. Niektórzy go nie dostaną, decyduje o tym kilka szczegółów

Kara za miejsce parkingowe w garażu. Kierowcy nie wiedzą, że można przez to stracić nawet 5000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News