Kierowco! Czy wiesz jak powinieneś przechowywać maseczki i zachować się, podczas kontroli drogowej w dobie pandemii COVID-19? Sprawdź

Kierowco! Czy wiesz jak powinieneś przechowywać maseczki i zachować się, podczas kontroli drogowej w dobie pandemii COVID-19? Sprawdź

Podaj dalej

Od soboty obowiązują nowe przepisy, które wymuszają na nas noszenie w czasie trwania pandemii COVID-19 wyłącznie maseczek. Kierowca we własnym samochodzie maseczki nosić nie musi, ale powinien ją posiadać.

Korzystanie z maseczki jest konieczne podczas wizyty u mechanika czy wulkanizatora, tak jak w przypadku robienia zakupów w sklepie czy tankowania paliwa.

Kiedy  kierowca musi mieć maseczkę na twarzy?

Maseczka na twarzy w samochodzie? Są takie sytuacje, kiedy maseczka będzie Wam potrzebna, jak na przykład bliższe spotkanie z policją. Nie dotyczy to tylko zatrzymania związanego  z popełnieniem wykroczenia, ale także zwykłej kontroli drogowej.

Do minionej soboty mogliśmy użyć szalika albo chusty, do zasłonienia twarzy, dziś w grę wchodzi tylko i wyłącznie maseczka. Warto pamiętać, by zawsze była w samochodzie pod ręką. Podczas kontroli należy zawsze stosować się do poleceń policjanta.

Kierowca a maseczki
Foto GETTY IMAGES

Jak kierowca powinien przechowywać maseczkę w samochodzie?

Kierowcy potrzebują maseczki jeśli zatrzymują się, aby na przykład kupić kanapkę lub paliwo. Dlatego wielu kierowców trzyma w samochodzie co najmniej jedną. Często widujemy je powieszone na lusterkach wstecznych. O tym, że to nie jest najlepsze miejsce wypowiedzieli się eksperci DEKRA.

„Nawet stosunkowo małe zawieszki, takie jak smycze, odświeżacze powietrza i tym podobne, są naszym zdaniem niebezpieczne” – mówi Peter Rücker, szef DEKRA Accident Research. „Tak więc  tym bardziej dotyczy to  stosunkowo dużych masek na twarz. Maski mają chronić ludzi. Jeśli nieostrożnie zawiesisz jedną na lusterku wstecznym, zrobisz coś odwrotnego: narażasz innych użytkowników drogi ”

Problem polega nie tylko na ograniczeniu pola widzenia kierowcy – zwłaszcza podczas skręcania – ale także na tym, że zawieszki na lusterku wewnętrznym rozpraszają uwagę. Kierowcy przyzwyczajają się do ciągłych ruchów na skraju ich pola widzenia. W rezultacie zauważają ruchy na zewnątrz samochodu, na przykład rowerzystów lub pieszych po prawej stronie drogi, znacznie później. Może to spowodować poważne wypadki, których można było uniknąć.

Gdzie zatem najlepiej przechowywać maseczki? Ekspert radzi by wykorzystać do tego celu jeden ze schowków. Większość modeli samochodów oferuje ich co najmniej kilka.

Maseczka na lusterku
DEKRA

 Jak w czasie epidemii COVID-19, kierowca winien zachować się podczas kontroli policji ?

Zasada dystansu i ograniczenia kontaktu, tu również obowiązuje. W związku z tym ograniczamy kontakty do minimum, uchylając okno na tyle, na ile konieczne jest prowadzenie rozmowy. Dokumentów nie podajemy przez okno. Wystarczy przyłożyć je do szyby tak, aby funkcjonariusz mógł odczytać nasze dane i zidentyfikować nas na zdjęciu.

Zdarza się, że policjant  poprosi o jej zdjęcie maseczki, żeby zweryfikować tożsamość kierowcy. Wtedy mamy obowiązek to zrobić.

Informacje o tym, że policja w związku z pandemią COVID-19 nie prowadzi kontroli trzeźwości, są nieprawdziwe.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News