Kia i Hyundai wycofują 20 000 samochodów. Usterka może być śmiertelnie niebezpieczna

Kia i Hyundai wycofują 20 000 samochodów. Usterka może być śmiertelnie niebezpieczna

Kia i Hyundai wycofują 20 000 samochodów. Usterka może być śmiertelnie niebezpieczna

Podaj dalej

Topowe modele napędzane energią elektryczną od Kia i Hyundaia objęto akcją serwisową. Usterka jest poważna i niebezpieczna, dlatego obie marki po otrzymaniu niepokojących zgłoszeń zdecydowały się na wycofanie ok. 20 000 samochodów.

Kia i Hyundai dzielą ze sobą platformę E-GMP

Właściciele elektrycznych modeli Kia EV6 i Hyundai Ioniq 5 wrócą do salonów z powodu problemu związanego z niewłaściwym funkcjonowaniem hamulca postojowego. Oba modele korzystają z nowej platformy E-GMP firmy Hyundai, dlatego problem dotyczy modeli obu marek.

Zła wiadomość jest taka, że w każdej chwili może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Jeśli podczas wyłączania i parkowania któregoś z samochodów wystąpi wahanie napięcia, spowoduje to wysłanie sygnału z jednostki sterującej zmiany biegów. To z kolei może potencjalnie spowodować wyłączenie zapadki parkingowej, a efekcie doprowadzić do stoczenia się samochodu.

kia ev 6 i hyundai ioniq wracaja do serwisów
fot. Kia

Hyundai otrzymał wiele zgłoszeń od klientów

Hyundai otrzymał wiele zgłoszeń od właścicieli modelu Ioniq 5 dotyczące tego niebezpiecznego zjawiska. Problem po raz pierwszy zidentyfikowano w Korei. Szacuje się, że problem z hamulcem postojowym dotyczy 10 729 egzemplarzy modelu Ioniq 5 i 9 014 egzemplarzy modelu Kia EV6.

Producenci obecnie zalecają właścicielom modeli elektrycznych, aby za każdym razem, gdy pozostawiają swoje samochody, korzystali z elektronicznego hamulca postojowego. W międzyczasie obaj producenci zalecają, aby nie parkować na pochyłościach, co zmniejszy  ryzyko stoczenia się samochodu.

Obecnie Hyundai ruszył z akcją powiadamiania właścicieli samochodów z usterką o zaplanowanej akcji aktualizacji oprogramowania. Dlatego,  jeśli posiadasz jeden z wymienionych samochodów, powinieneś je otrzymać do 10 lipca.

Nie pierwsza akcja naprawcza, jaka dotyczy samochodów elektrycznych. Ostatnio Rivian wzywał klientów do serwisów w związku z wadliwymi czujnikami poduszek powietrznych. Tesla zaś kilka tygodni temu musiała rozwiązać problem niewłaściwych odczytów prędkości w Modelu 3.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News