Kary dla kierowców wzrosną dwukrotnie. Jazda bez tego dokumentu to utrata blisko 7 000 zł

Kary dla kierowców wzrosną dwukrotnie. Jazda bez tego dokumentu to utrata blisko 7 000 zł

mandat nowy taryfikator

Podaj dalej

Podwyżkom dla kierowców nie ma końca i nie zabraknie ich z początkiem nowego roku. Wiadomo już, że kara za brak jednego ważnego dokumentu wzrośnie nawet dwukrotnie w ciągu roku. Jakie to koszty i czego dokładnie dotyczą?

Jazda bez ważnego OC od nowego roku będzie bardzo kosztowna

Skąd się biorą podwyżki za brak OC? Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wśród jej zapisów znajduje się wysokość opłaty, jaką muszą ponieść kierowcy. Ta jest uzależniona od najniższego wynagrodzenia Polaków obowiązującego w danym roku.

Kierowcy osobówek za jazdę bez ważnego OC płacą karę stanowiącą dwukrotność tej kwoty. W przypadku prowadzących ciężarówki, autobusy czy ciągniki, stawka to 300% najniższej krajowej. Jak będą wyglądały te kwoty w przyszłym roku?

kary dla kierowców za brak OC
Freepik

Kierowców czekają dwukrotne podwyżki kar za brak OC

W związku z tym, że rząd planuje dwukrotny wzrost stawek najniższego wynagrodzenia w ciągu 2023 roku, oznacza to że stawki kar dla kierowców wzrosną dwa razy.

Jaka będzie ich wysokość można ustalić na podstawie planów podwyżek jakie ,rząd planuje. Od 1 stycznia 2023 r. najniższe wynagrodzenie ma wzrosnąć do kwoty 3383 zł. Kolejna podwyżka ma mieć miejsce 1 lipca 2023 roku i wynieść 3450 zł brutto.

Kary za brak OC dla kierowców wzrosną odpowiednio do kwoty 6770 zł od stycznia oraz 6900 od 1 lipca 2023 r. Czyli kierowcy jeżdżący samochodami osobowymi bez ważnego ubezpieczenia OC, zapłacą o ponad 700 zł więcej niż obecnie. Dla kierowców samochodów ciężarowych kwoty te będą jeszcze wyższe. Kary wzrosną bowiem odpowiednio do kwot 10 150 i 10 350 zł od lipca 2023 r.

To nie znaczy, że nie może być jeszcze drożej, bo podane kwoty wzrostu najniższego wynagrodzenia to jedynie rządowe deklaracje. To oznacza, że jeszcze mogą się zmienić.

Od 1 stycznia ogromne zmiany dla kierowców. Za brak tej pieczątki zapłacą nawet 3000 złotych

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News