Już wkrótce kolejne 1000 złotych na węgiel- tym razem dla rodziny

Już wkrótce kolejne 1000 złotych na węgiel- tym razem dla rodziny

tani węgiel nie interesuje sprzedawców Shutterstock

Podaj dalej

Nie ustają obawy o to, że węgiel importowany i z polskiego rynku nie wystarczy, by ogrzać zimą polskie domy. Ceny nadal nie odpuszczają, dlatego, nawet gdyby była możliwość zakupu, to niewielu Polaków stać na taki zakup. Rządzący zwracają się do mieszkańców kraju o docieplanie domów, ale już wiemy, że rozważają wprowadzenie kolejnych dopłat.

Już wkrótce nawet 1000 zł na węgiel do domu dla rodziny

Jak pisze dzisiejsza wydanie „Dziennik Gazeta Prawna” premier w przeciągu kilku najbliższych dni ma zlecić spółkom kolejne zakupy deficytowego surowca, jakim jest węgiel. To dlatego, że rządzący dostrzegli, że surowca może brakować zimą. Ponadto zakup chrustu i ocieplanie domów, nie rozwiążą problemów z ogrzewaniem domów.

Jak pisze DGP: „planowane są większe zakupy węgla za granicą i większe wydobycie w Polsce”. Pojawią się jeszcze inne opcje. Mają pomóc Polakom w tej trudnej sytuacji, jaką jest kryzys paliwowy i perspektywa dużych podwyżek za prąd i ciepło.

podwyzki cieplo węgiel gaz
Pixabay/Nattanan Kanchanaprat

Rządzący szykują kolejne dopłaty- tym razem dla gospodarstw domowych

Według publikacji DGP, Polacy mają dostać wsparcie od rządzących w postaci dopłat na węgiel.

„Jest rozważana dopłata dla każdego gospodarstwa domowego ogrzewanego tym surowcem”. „Miałaby ona działać obok systemu dopłat dla jego dostawców. Ten ruszy niebawem” – czytamy w DGP. „Chodzi o kwotę rzędu minimum tysiąca złotych. Koszt dla budżetu to ok. 10 mld zł”.

Dopłaty na pellet i termomodernizację domów też są dyskutowane, ale odczucia co, do ich słuszności są w rządzie „mieszane”.

„Przecież jak zrobimy te dopłaty, to podmioty handlujące węglem podbiją ceny” – uważa informator gazety.

Ponadto w resortach są „rozpatrywane także rekomendacje zgłoszone przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP). Chodzi o m.in. zerowy VAT na węgiel w 2022 r. czy obniżenie standardów emisyjnych dla węgla.

Jak czytamy w publikacji DGP, wkrótce pojawi się zupełnie nowy program „Ciepłe mieszkanie„, który ma być skierowany do mieszkańców bloków i budynków wielolokalowych.

Już nie węgiel i gaz. Teraz Polacy rzucili się na chrust i drewno do ogrzewania domów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News