Już wkrótce będziesz musiał zmienić samochód na nowszy, albo zapłacisz mandat 500 zł

Już wkrótce będziesz musiał zmienić samochód na nowszy, albo zapłacisz mandat 500 zł

mandat-policja-stary samochód

Podaj dalej

Dbałość o środowisko i dążenie do obniżenia norm emisji spalin wymuszają, by samochód był czystym środkiem transportu. W związku z tym już niedługo wielu kierowców stanie w obliczu zmiany samochodu na nowszy lub rezygnacji z tego środka transportu. Kto już powinien o tym pomyśleć?

Strefy Czystego Transportu wymuszą na kierowcach stosowanie naklejek

Na początku maja wprowadzono wzór nalepki, która kierowcy będą zmuszeni nakleić na swoich samochodach. Zielona naklejka znajdzie się w lewym dolnym rogu szyby samochodu. Znajdzie się na niej informacja o roku produkcji samochodu i rodzaju paliwa, z jakiego korzysta.
Sposób wydawania naklejek i koszt ich zakupu określą władze lokalne, które wprowadzą u siebie Strefy Czystego Transportu, co umożliwia im nowelizacja ustawy o elektromobilności. Na razie wiadomo, że nie powinny kosztować więcej niż 5 zł.

samochód mandat strefa czystego transportu

Albo zmienisz samochód, albo zapłacisz mandat 500 zł

Do wyznaczonych Stref Czystego Transportu bez naklejek wjadą jedynie samochody elektryczne albo napędzane wodorem lub gazem ziemnym. W drodze wyjątku władze mogą dopuścić jeszcze inne nowsze i czystsze samochody spalinowe. Za wjazd do strefy bez odpowiedniej naklejki kierowcy grozi mandat w wysokości 500 zł.

Pierwszym miastem w Polsce, w którym możesz zapłacić mandat, będzie Kraków. Miasta wprowadza strefy czystego transportu, już 1 stycznia przyszłego roku. W związku z tym wjazd starym samochodem na teren drugiej obwodnicy Krakowa, gdzie znajduje się m.in. Stare Miasto, będzie niemożliwy.

samochód strefa czystego transportu krakow

Kto będzie musiał zmienić samochód?

Do pierwszej strefy czystego transportu w Polsce nie wjadą samochody spalinowe, które nie spełniają nie normy emisji Euro 1 lub Euro 2. Normą Euro 3 objęto wszystkie samochody, posiadające homologację od stycznia 2000 r., zarejestrowane od stycznia 2001 r.

Ostatni etap wdrożenia strefy czystego transportu zakłada, że wszyscy kierowcy, którzy posiadają dziś samochód, który nie spełnia normy Euro 5 lub Euro 6d dla diesla nie wjadą na teren przeznaczony dla czystszych samochodów.

To oznacza, że właściciele starszych samochodów benzynowych i z silnikiem diesla będą musieli je zmienić. W przeciwnym razie mają dwa wyjścia: dostać mandat albo nie wjechać na teren strefy czystego transportu. To może stanowić problem dla tych, którzy świadczą usługi transportowe, mieszkają lub prowadzą działalność na terenie obowiązywania strefy.

Ich powstanie ma na celu wycofanie z ulic samochodów, które mają negatywny wpływ na środowisko. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, które w przypadku Krakowa jest znaczne. Wiele polskich miast ma już w przygotowaniu projekty własnych stref i przewiduje zakończenie prac do końca tego roku. Gdzie i kiedy powstaną, dowiemy się niedługo.

PILNE! Rada Ministrów zadecydowała w sprawie Stref Czystego Transportu. To koniec wolności dla kierowców diesla?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News