Już od środy nowe dopłaty do drogiego paliwa. Stawka to ponad 1 zł za litr!

Już od środy nowe dopłaty do drogiego paliwa. Stawka to ponad 1 zł za litr!

dodatek na paliwa

Podaj dalej

Oprócz dopłat na węgiel, energię i gaz spora grupa Polaków może liczyć na dopłaty do paliwa. Nowe stawki dofinansowania do litra to ponad 1 zł, a rząd decydując o ich wysokości, wziął pod uwagę wysoką inflację. Wszystko to zgodnie z wcześniej składaną obietnicą.

Dopłaty do paliwa – większa grupa uprawnionych i wypłaty w dwóch terminach

Rząd dopłaca kierowcom do paliwa nie pierwszy raz. Zasady te opracowano już w 2006 roku, by wspomóc tych, którzy korzystają z maszyn rolniczych. To pomoc dla tych, którzy produkują żywność, jaka trafia do polskich sklepów.

W tym roku dopłaty do diesla są o 20% wyższe i wynoszą obecnie 1,20 zł za litr. To efekt składanych wcześniej rządowych obietnic, ale nie jedyny. To dlatego, że obecnie może z nich skorzystać znacznie większa grupa rolników.

Do grupy uprawnionych do tańszego tankowania dołączyli producenci i hodowcy trzody chlewnej. To dlatego, że jak uznał wicepremier Kowalczyk „tam też paliwo jest potrzebne”.

Wnioski i wypłaty w dwóch terminach

Aby uzyskać dopłaty, należy złożyć wnioski o zwrot podatku akcyzowego, jaki jest wliczony w cenę paliwa. Dokumenty składa się odpowiednio do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) w dwóch terminach:

1. od 1 do 28 lutego 2023 r.
2. od  1 do 31 sierpnia 2023 r.

Do wniosków należy dołączyć faktury VAT za tankowanie, przy czym muszą one dokumentować zakup paliwa w dwóch różnych okresach. W pierwszym przypadku powinny dotyczyć tankowania od 1 sierpnia 2022 do 31 stycznia 2023 roku. W drugim przypadku muszą obejmować tankowania diesla w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 roku.

Wypłaty dopłat w postaci zwrotu podatku akcyzowego mają być dokonywane także w dwóch terminach. Od 3 do 28 kwietnia br. dla pierwszej tury wniosków albo od 2 do 31 października br. dla wniosków złożonych w drugim terminie. Opcje uzyskania pieniędzy są dwie: albo gotówka, albo przelew na wskazane konto bankowe.

NIE PRZEGAP

Od 1 lutego zupełnie nowe dotacje. Korzystający z węgla do ogrzewania dostaną nawet 200 000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News