Już od marca wszyscy kierowcy powinni na to uważać w samochodzie. Nowy przepis pozwala wystawić niektórym mandat na ponad 800 zł

Już od marca wszyscy kierowcy powinni na to uważać w samochodzie. Nowy przepis pozwala wystawić niektórym mandat na ponad 800 zł

mandat gps samochód

Podaj dalej

Lista kar przewidzianych dla kierowców jest coraz dłuższa i tak mandat można już nawet dostać za korzystanie ze zdobyczy technologii dostępnych w samochodzie. Co bywa trochę kłopotliwe, ze względu na to, że ingeruje w swobodę korzystania z ułatwień w poruszaniu się samochodem.

Podróżowanie wymaga teraz dobrej znajomości prawa, mandat można dostać zupełnie niespodziewanie

W liście kar dla kierowców, którzy lubią podróżować po Europie lub robią to zawodowo, od marca jest nowy mandat, który wynosi ponad 800 zł. Postęp technologiczny wymusił na tworzących przepisy, dostosowanie do niego prawa i kar dla kierowców.

Nowe smartfony, z których korzystają kierujący samochodami, niczym już nie przypominają pierwszych telefonów komórkowych. Obecnie są to praktyczne, inteligentne urządzenia, które zastępują szereg innych. W związku z tym w przepisach pojawiła się nowa definicja telefonu. Co za tym idzie, zmieniły się mandaty za korzystanie z tego urządzenia oraz urządzeń GPS.

mandat samochód gps nawigacja
Pixabay

Korzystanie z GPS w telefonach jest karalne

Od 3 marca tego roku, w Belgii zaczął obowiązywać nowy kodeks drogowy, który mówi o tym, że kierowca podlega karze nie tylko na trzymanie w dłoni przenośnego urządzenia GPS, ale i smartfonu.

W związku z tym wszyscy, którzy podróżują do Belgii, albo przez ten kraj przejeżdżają, muszą się pilnować. Używanie smartfona jako nawigacji i trzymanie go na fotelu obok, na kolanach, czy między nogami, kosztuje 176 euro (817,50 zł). Kary jednak można uniknąć, wystarczy przenośne urządzenie właściwie umocować.
Do tego konieczny jest uchwyt, który można przymocować do deski rozdzielczej lub do szyby. Trzeba jednak pamiętać, by nie ograniczać widoczności kierowcy. Korzystanie z fabrycznego wyświetlacza GPS zamontowanego w samochodzie jest dozwolone.

Nowe zapisy w przepisach mają na celu wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań kierowców. Manipulowanie telefonami podczas jazdy stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Powyższy przepis był szeroko dyskutowany w Belgii, zanim wszedł w życie. Wielu kierowców uważa, że korzystanie z kamer do sprawdzania, w jaki sposób korzystają z samochodów, zbytnio ingeruje w ich prywatność.

NIE PRZEGAP

Od niedzieli każdy kierowca powinien uważać na ten mandat. Stawki wzrosną dwukrotnie do rekordowych 10 000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News