Już od marca kolejne nowe dopłaty dla Polaków. Nabór wniosków o dofinansowanie rusza już za niecały miesiąc

Już od marca kolejne nowe dopłaty dla Polaków. Nabór wniosków o dofinansowanie rusza już za niecały miesiąc

ubezpieczenie oc kara brak ubezpieczenia

Podaj dalej

Wnioski o dopłaty na paliwa i inwestycje na wymianę kopciuchów na tańsze i bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, to nie jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy. Z problemami zmagają się także producenci z branży bardzo ważnej dla środowiska i przemysłu spożywczego.

Te znaki znają wszyscy kierowcy, ale nie wszyscy rozumieją ich znaczenie

Wśród wielu znaków informacyjnych, jakie można spotkać przy drodze, szczególną uwagę przyciąga żółta tablica z napisem zgnilec amerykański. Wbrew pozorom nie jest to ważna informacja dla kierowców, ale dla pszczelarzy.

Informuje ona o tym, że na obszar znajdujący się w rejonie oznakowanym tablicami nie wolno wwozić ani wywozić pszczelich rodzin. Zgnilec amerykański to bowiem dla nich bardzo zakaźna choroba, która grozi ich uśmierceniem. Wbrew pozorom znaczenie branży pszczelarskiej w Polsce nie ogranicza się do kupna miodu w sklepach, będącego źródłem żywności czy składnikiem kosmetyków i leków. Dzięki pszczołom istnieją rośliny uprawne. Są zapylaczem wartym na rynku setki miliardów euro rocznie.

Kierowcy co prawda robili eksperymenty z zastosowaniem miodu do uszczelniania ewentualnych luzów na ruchomych elementach jednostki napędowej. Niestety nie dość, że nie skończyły się one sukcesem, to porażka była bardzo kosztowna.

pieniadze dopłaty
Pixabay

Od 2023 roku nowe dopłaty – tym razem dla branży pszczelarskiej

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Krajową Radę Izb Rolniczych, w tym roku ruszy nabór wniosków, na dopłaty dla sektora pszczelarskiego. W ramach środków na interwencję w sektorze pszczelarskim przeznaczono 25000 euro z budżetu unijnego i 50 000 euro ze środków publicznych.

Pomoc finansową skierowano nie tylko do pszczelarzy, ale także dla organizacji pszczelarskich i jednostek doradztwa rolniczego. O dopłaty będą mogły wystąpić także jednostki naukowo-badawcze zajmujące się tematyką pszczelarską. Na co konkretnie pieniądze będzie można przeznaczyć?

Dotacje w ramach Interwencji w sektorze pszczelarskim, obejmują:
– inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
– wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,
– pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

W zależności od rodzaju inwestycji można się będzie ubiegać o refundację od 60 do 100% kosztów kwalifikowanych. Szczegółowych wytycznych jeszcze nie ma, ale nie trzeba będzie na nie długo czekać. To dlatego, że nabór wniosków ma ruszyć już 15 marca.

Źródło: KRIR; MRiRW
NIE PRZEGAP

Nowy przepis już działa. Płacą ponad 10 000 zł za zezłomowanie spalinowego samochodu i ponad 5 000 za motocykl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News