Wnioski o dopłaty na paliwa i inwestycje na wymianę kopciuchów na tańsze i bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, to nie jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy. Z problemami zmagają się także producenci z branży bardzo ważnej dla środowiska i przemysłu spożywczego.
Te znaki znają wszyscy kierowcy, ale nie wszyscy rozumieją ich znaczenie
Wśród wielu znaków informacyjnych, jakie można spotkać przy drodze, szczególną uwagę przyciąga żółta tablica z napisem zgnilec amerykański. Wbrew pozorom nie jest to ważna informacja dla kierowców, ale dla pszczelarzy.
Informuje ona o tym, że na obszar znajdujący się w rejonie oznakowanym tablicami nie wolno wwozić ani wywozić pszczelich rodzin. Zgnilec amerykański to bowiem dla nich bardzo zakaźna choroba, która grozi ich uśmierceniem. Wbrew pozorom znaczenie branży pszczelarskiej w Polsce nie ogranicza się do kupna miodu w sklepach, będącego źródłem żywności czy składnikiem kosmetyków i leków. Dzięki pszczołom istnieją rośliny uprawne. Są zapylaczem wartym na rynku setki miliardów euro rocznie.
Kierowcy co prawda robili eksperymenty z zastosowaniem miodu do uszczelniania ewentualnych luzów na ruchomych elementach jednostki napędowej. Niestety nie dość, że nie skończyły się one sukcesem, to porażka była bardzo kosztowna.

Od 2023 roku nowe dopłaty – tym razem dla branży pszczelarskiej
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Krajową Radę Izb Rolniczych, w tym roku ruszy nabór wniosków, na dopłaty dla sektora pszczelarskiego. W ramach środków na interwencję w sektorze pszczelarskim przeznaczono 25000 euro z budżetu unijnego i 50 000 euro ze środków publicznych.
Pomoc finansową skierowano nie tylko do pszczelarzy, ale także dla organizacji pszczelarskich i jednostek doradztwa rolniczego. O dopłaty będą mogły wystąpić także jednostki naukowo-badawcze zajmujące się tematyką pszczelarską. Na co konkretnie pieniądze będzie można przeznaczyć?
Dotacje w ramach Interwencji w sektorze pszczelarskim, obejmują:
– inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,
– wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,
– pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.
W zależności od rodzaju inwestycji można się będzie ubiegać o refundację od 60 do 100% kosztów kwalifikowanych. Szczegółowych wytycznych jeszcze nie ma, ale nie trzeba będzie na nie długo czekać. To dlatego, że nabór wniosków ma ruszyć już 15 marca.
Źródło: KRIR; MRiRW
NIE PRZEGAP