Już od listopada możesz mieć problemy z prawem. Mandat w tym przypadku to dziś 1500 zł

Już od listopada możesz mieć problemy z prawem. Mandat w tym przypadku to dziś 1500 zł

Już od listopada możesz mieć problemy z prawem. Mandat w tym przypadku to dziś 1500 zł

Podaj dalej

Nowy taryfikator zawiera szeroki wachlarz wykroczeń za które kierowca może dostać wysoki mandat. Nie wymaga to dzisiaj poważnych uchybień, bo nawet detal w wyposażeniu samochodu może oznaczać uszczerbek na zasobności portfela. W dobie kryzysu najlepiej takich sytuacji unikać, a biorąc pod uwagę nadchodzącą jesień i zimę okazji będzie sporo.

To bardzo ważny element w samochodzie, warto o niego dbać

Listopad niesie ze sobą wiele niekorzystnych zmian pogodowych, które powodują, że trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan i wyposażenie samochodu. Nowy taryfikator to znacznie wyższe kary dla kierowców niż dotychczas. Straty mogą być większe, niż może kosztować wysiłek włożony w odpowiednie przygotowanie samochodu.

Coraz większa ilość ulewnych deszczów powoduje, że na drogach zbędzie coraz więcej błota. Podczas jazdy rozbryzgi wody i błota mogą wygenerować całkiem nieoczekiwane efekty i narazić kierowców na kłopoty z prawem. Nieczytelne tablice mogą kosztować nawet 1500 złotych, bo w kwestii kar wiele się w tym roku zmieniło.

brudne tablice mandat
Freepik

Mandat za brudne tablice podrożał 10-krotnie

Brudna tablica rejestracyjna staje się niewykrywalna przez radar, a każde zasłonięcie jej brudem lub lodem może oznaczać dla kierowcy mandat. Jeszcze niedawno wszelkie nieprawidłowości związane z tablicami były karane symbolicznymi kwotami od 50 – 100 zł. W tym roku wiele się zmieniło.

Nieusuwanie brudu, lodu, a nawet śniegu z tablic w okresie gdy zbliżamy się do zimy, może skutkować grzywną w wysokości 100 złotych. W przypadku gdy podczas kontroli funkcjonariusz policji stwierdzi, że nieczytelne tablice są skutkiem zamierzonego działania kierowcy, kwota rośnie do 500 zł. Dla przypomnienia w starym taryfikatorze było to 50 zł.

Najwyższy mandat w wysokości 1500 zł, to kara jaką otrzyma kierowca gdy tablice zgubi lub ich nie zamontuje. Brak tablic w nowym taryfikatorze to także 1 punkt karny. To dlatego, że samochód bez tablic wg. Art.94 staje się pojazdem nie dopuszczonym do ruchu.

Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny auta i zabronić dalszej podróży. Wynajęcie lawety, by usunąć samochód z drogi to dla kierowcy dodatkowe koszty.

NIE PRZEGAP

Kierowcy są wściekli na nowe przepisy. Mandat za okulary słoneczne wyniesie 27 000 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News