Już niedługo nowy obowiązkowy podatek dla kierowców. Rządzący oczekują miliardowych dochodów

Już niedługo nowy obowiązkowy podatek dla kierowców. Rządzący oczekują miliardowych dochodów

now podatek dla kierowców

Podaj dalej

Dziś największym obciążeniem finansowym dla kierowców jest paliwo i ubezpieczenie samochodu. Już w niedalekiej przyszłości pojawi się kolejne. To dlatego, że pojawił się pomysł na podatek od przejechanych kilometrów i kolejny kraj zamierza go wprowadzić. Kto i od kiedy go zapłaci?

Nowy podatek obciąży kierowców już w 2025 roku

Podatek od przejechanych kilometrów nie jest nowością dla kierowców zawodowych. W marcu tego roku decyzję o wprowadzeniu takiego opodatkowania podjęły Niderlandy. Opłata zacznie obowiązywać już od 2026 roku i obejmie kierowców prowadzących pojazdy użytkowe powyżej 3,5 t. Przychody z nowego podatku wniosą do budżetu miliardy euro przychodu.

Dziś wiadomo, że podatek od przejechanych kilometrów pojawi się w Danii. Kraj rozważa opodatkowanie ciężarówek o dmc powyżej 12 ton, ale nie tylko. Początkowa opłata, która zacznie obowiązywać od 2025 obejmie jedynie ciężarówki. W 2027 r. stawka podatku wzrośnie i zapłacą go również kierowcy busów. To dlatego, że jak pisze duński fremtidenlogistik.dk, że obejmie pojazdy do 3,5 tony.

prawo dla kierowców ciężarówek system IMI
Adobe iStock

Branża transportowa krytykuje nowe opodatkowanie

Wprowadzenie nowego podatku spotkało się z krytyką branży transportowej. Eric Ostergaard, szef DTL nie ma wątpliwości, że nowe obciążenie finansowe „negatywnie wpłynie na środowisko biznesowe w odległych rejonach kraju”.

Dlatego domaga się, aby rządzący wraz z podatkiem od kilometrów rozważyli zwiększenie masy całkowitej ciężarówek i długości naczep. To pozwoli na znaczną “redukcję emisji CO2 i przyniesie korzyści ekonomiczne zarówno dla branży transportowej, jak i społeczeństwa”.

Negocjacje polityczne jeszcze trwają, ale mówi się, że już wkrótce się zakończą. Mało prawdopodobne jest, by zrezygnowali z miliardów euro przychodu, które są konsekwencją wprowadzenia podatku.

Już wkrótce będziesz musiał zmienić samochód na nowszy, albo zapłacisz mandat 500 zł

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News