Już nie węgiel, teraz gaz dla Polaków pnie się w górę. Ceny właśnie pobiły kolejny rekord

Już nie węgiel, teraz gaz dla Polaków pnie się w górę. Ceny właśnie pobiły kolejny rekord

gaz rekordowo drogi

Podaj dalej

Stosowany przez Polaków gaz do ogrzewania domów znowu drożeje. Cena pobiła w środę kolejny niechlubny rekord. Wystarczy porównanie kosztów zakupu przed rosyjską inwazją na Ukrainę, kiedy cena za 1 MWh wynosiła 80 euro. Obecnie to aż 227,5 euro.

Gaz dla Polaków drożeje i będzie drożał

Niepewność dostaw gazu na rynku powoduje, że za gaz przyjdzie płacić Polakom coraz więcej. Eksperci nie mają wątpliwości, że na niestabilny rynek gazu wpływa obawa o ciągłość dostaw surowca z Rosji.

„Podwyżka cen wynika częściowo z wielkiego zaniepokojenia dostawami rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1” – powiedziała w programie telewizyjnym VRT, belgijska ekspertka ds. energii Moniek de Jong, cytowana przez wnp.pl.

Nikt nie ma pewności, że Rosja nie odetnie całkowicie Europy od dostaw gazu, dlatego cena będzie rosła. To dla wielu Polaków nie są dobre wiadomości.

„W przeszłości mieliśmy bardzo niskie ceny gazu, zwłaszcza gazu rosyjskiego. Teraz zamierzamy importować więcej gazu płynnego, a to jest znacznie droższe” – dodała belgijska ekspertka.

Wiadomo, że od środy gazociąg Nord Stream 1 między Rosją a Niemcami dostarcza dziennie jedynie 33 mln m sześciennych gazu. To jedynie 20% jego pojemności. Obawy są więc uzasadnione.

gaz cena w góre
Freepik/ fanjianhua

Europa podpisała porozumienie w sprawie zużycia gazu

Urzędnicy unijni podpisali we wtorek (26 lipca) porozumienie w sprawie zmniejszenia zużycia gazu o 15% w okresie od sierpnia 2022 do marca 2023 r. W przepisach uwzględniono pewne zwolnienia od zasad redukcji. Objęły one również Polskę ze względu na zbyt duże ryzyko kryzysu gazowego po wprowadzeniu redukcji zużycia gazu.

Porozumienie ma na celu konieczność poczynienia oszczędności w zużyciu gazu, tak by go nie zabrakło. Rosja ma tu świetny oręż do demonstrowania swojego niezadowolenia na unijne embarga na paliwa i węgiel.

Jak pisze wnp.pl, państwa członkowskie, których sieci elektroenergetyczne nie są zsynchronizowane z europejskim systemem elektroenergetycznym, są w dużym stopniu uzależnione od gazu do produkcji energii elektrycznej. Pozbawienie ich dostaw płynnego surowca grozi im kryzysem dostaw energii elektrycznej.

Unia Europejska wprowadza plan. Dokręci kaloryfery i wprowadzi ograniczenia na zużycie gazu

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News