Jeszcze więcej pieniędzy dla seniorów! Na stałe. Tyle zyskają finansowo już po wyborach

Nie jest tajemnicą, że miliony seniorów cieszą się z dodatkowych pieniędzy oferowanych im oprócz comiesięcznych świadczeń. W przepisach oprócz trzynastki pojawiło się nowe stałe świadczenie w postaci czternastej emerytury. W rezultacie finanse seniorów podreperowano i stanowią one wsparcie wobec wysokiej inflacji, która wartość pieniądza znacznie obniżyła. Jak będzie to wyglądało po wyborach?

swiadczenia seniorow 2024
Podaj dalej

Tysiące ekstra do wydania dla seniorów- zadecyduje ten ważny przepis

Już jutro na konta ponad 1,5 mln seniorów trafi czternastka. To druga pula dodatkowych pieniędzy do rent i emerytur. ZUS wypłaci je jeszcze w dwóch transzach w sumie dla ponad 8 milionów seniorów.

Jak wiadomo rządzący finalnie zadecydowali, że w tym roku czternastki będą wypłacone w wyższej wysokości, niż wynika to z ustawy. Czy taka sama sytuacja powtórzy się po wyborach? Rządzący uchylili rąbka tajemnicy w swoim programie. Jakie kwoty przewiduje się do wypłaty?

swiadzcenia seniorow 2024
Freepik

Tyle pieniędzy można zyskać, gdy rząd skorzysta z tego rozwiązania

Czternastki od 2023 stały się świadczeniem stałym. W przepisach mowa, że czternastka ma wynieść tyle, co minimalna emerytura. W 2023 r. to 1588, 44 zł. Warto jednak wiedzieć, że rządzący pozostawili sobie w przepisach furtkę, która pozwala im ponieść wysokość takiego dodatkowego świadczenia. Tak się stało właśnie w tym roku.
Czternastka wyniesie 2650 zł brutto i trafi w pełnej wysokości do seniorów, których świadczenia nie przekracza kwoty 2 900 zł. Im wyższe świadczenie, tym czternastka mniejsza. To według zasady złotówka za złotówkę. Ile wyniesie czternastka w przyszłym roku?

Przed nami wybory, ale wiadomo, że nowi rządzący niekoniecznie chcieliby zrezygnować z tej formy dofinansowania seniorów. Jeśli nowy rząd chciałby korzystać z obowiązujących przepisów to prognozowana minimalna emerytura po waloryzacji wyniesie 1783,82 zł. Obecnie rządzący już zapowiedzieli, że kwotę czternastki 2650 zł zamierzają wypłacać w niezmienionej kwocie w 2024 r. Ile więcej zyskają seniorzy?

Jak wyliczył w udostępnionych tutaj tabelach „Fakt”, osoba mająca obecnie 2000 zł brutto emerytury otrzyma dzięki temu o 5800 zł więcej na rękę. Rządzący jednak muszą się postarać o fundusze na takie wypłaty. W budżecie państwa na przyszły rok zapewniono na ten cel 10,4 mld zł. To o połowę mniej niż w tym roku. NIE PRZEGAP: Młodzi Polacy albo zdążą z tym wnioskiem, albo przejdzie im koło nosa blisko 1600 zł. ZUS czeka tylko do 30 września

Przeczytaj również