Jest pierwszy całkowity zakaz dla hulajnóg elektrycznych. Ekologiczny środek transportu uznano za niebezpieczny

Jest pierwszy całkowity zakaz dla hulajnóg elektrycznych. Ekologiczny środek transportu uznano za niebezpieczny

zakaz hulajnog 2

Podaj dalej

Odkąd świat zaczął zmierzać w stronę ekologicznych form transportu, na ulicach nie brakuje elektrycznych hulajnóg, rowerów i samochodów. Ci, których nie stać na kupno własnego eko pojazdu, korzystają chętnie z sieci wynajmu. Dlatego dziś każdy z nas może posmakować ekologicznych zdobyczy techniki na dwóch kółkach, ale czy każdy wie jak z nich korzystać?

Bez emisji spalin, ale mało bezpiecznie

Wprowadzenie na ulice miast elektrycznych hulajnóg i rowerów wydaje się świetnym pomysłem na to, by np. zrezygnować z samochodu na dojazdy do pracy. Co prawda ze względu na zmienność pór roku nie jest to możliwe przez całe 12 miesięcy w roku, ale pozwala zaoszczędzić na czasie i na kosztach paliwa.

Miasta mogą odetchnąć, a korzystający z sieci wynajmu bądź swoich własnych pojazdów, zamiast stać w korkach mogą za niewielkie pieniądze dotrzeć do celu. Dlaczego zatem w Europie pojawił się pierwszy zakaz korzystania z elektrycznych hulajnóg i dlaczego go wprowadzono?

zakaz hulajnóg
Pixabay

Hrabstwo Kent nie chce hulajnóg elektrycznych- są „śmiercionośne”

Jak piszą brytyjskie media, Kent stało się pierwszym hrabstwem, które zabroniło korzystania z hulajnóg elektrycznych. Decyzję podjęto wobec rosnących statystyk wypadków oraz po tym, jak 80-letnia kobieta została powalona na chodnik przez kierującego elektryczną hulajnogą. Do wypadku doszło w lipcu br. Kobieta doznała poważnych obrażeń tj.: złamany nadgarstek, pęknięta szczęka i złamana kość policzkowa.

Emerytowana bibliotekarka nazwała elektryczne hulajnogi “śmiercionośnymi, dodając, że rada hrabstwa była nieodpowiedzialna, dopuszczając je do ruchu bez zapewnienia odpowiedniej infrastruktury.

„Inna starsza osoba mogła dość łatwo zostać jeszcze poważniej ranna, a nawet zabita”– dodała cytowana przez Express.uk

W związku z tym okres próbny pozwalający na przetestowanie nowych środków transportu skrócono. Miał trwać dłużej niż do 30 listopada br. Do tego czasu liczbę dostępnych hulajnóg i obszarów gdzie można z nich korzystać, znacznie ograniczono. Jaki wpływ będzie miał ów zakaz na sytuacje w całym kraju? Statystyki jak pisze Express.uk, są bezlitosne. Tylko w pierwszych miesiącach 2021 r. odnotowano 502 poszkodowanych w wypadkach z udziałem hulajnóg, dwie osoby zmarły. Dla porównania w całym 2020 r. ucierpiały 484 osoby.

zakaz hulajnog 2
Pixabay

Korzystają z hulajnóg pomimo kar. Będzie zakaz w całym kraju?

Jak mówi specjalista z dziedziny prawa cytowany przez publikację, zakaz prowadzenia elektrycznych hulajnóg ma swoją przyczynę w braku znajomości przepisów.

Z bardzo popularnych prywatnych hulajnóg zasilanych prądem można korzystać legalnie w Wielkiej Brytanii tylko na terenie prywatnym. Dlatego każdy, kto dozna urazu na drodze publicznej, nie otrzyma odszkodowania – nawet jeśli odpowiedzialność za kolizję nie spoczywa na właścicielu hulajnogi.

Intencja choć słuszna, bo oferująca alternatywę dla transportu publicznego i „bardziej ekologiczną” opcję dla samochodu finalnie nie zdaje egzaminu. Gwałtowny wzrost liczby hulajnóg będących prywatną własnością przełożył się na wzrost liczby kolizji.

“Departament Transportu powinien wyjaśnić opinii publicznej, że używanie prywatnej hulajnogi na drogach publicznych i prawie we wszystkich miejscach publicznych w Wielkiej Brytanii jest nielegalne, a w przypadku złapania mogą zostać nałożone grzywny i kary”- czytamy w Express.uk

Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że również w naszym kraju wzrosła liczba wypadków drogowych z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. W co trzecim zdarzeniu to oni byli ich sprawcami. Niektóre miasta wprowadzają już zakazy poruszania się hulajnogami elektrycznymi w centrach , wśród nich jest np. Gdańsk.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News