Jest nowy jednorazowy dodatek na paliwo. W kieszeniach Polaków zostanie nawet 3900 zł

Jest nowy jednorazowy dodatek na paliwo. W kieszeniach Polaków zostanie nawet 3900 zł

Polacy dodatek energia opłaty dodatek na PALIWO gaz ziemny

Podaj dalej

Wśród wielu oferowanych Polakom dodatków, od 1 stycznia jest dostępny nowy na paliwo ciekłe do ogrzewania domów, ale nie tylko. Z dodatkowego zastrzyku finansowego skorzystają nie tylko ci, co podgrzewają nim wodę, mieszkanie czy garaż. Kto może się starać o takie dofinansowanie?

Od 1 stycznia nowy dodatek na ciekłe paliwo do domów i instytucji – kto go dostanie?

Rządzący przyjęli tzw. ustawę gazową, która pozwala uzyskać dodatek na często stosowane w domach ciekłe paliwo w postaci gazu ziemnego. Przepisy chronią przed drożyzną, jaka powstała na skutek powrotu 23% VAT na gaz. Ten zaś powrócił wraz z końcem obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej – 1 stycznia 2023 r.

Dodatek mogą uzyskać nie tylko gospodarstwa domowe, ale i szereg instytucji tj. przedszkola, szkoły, czy wspólnoty mieszkaniowe. Jednym z koniecznych warunków w przypadku posiadaczy mieszkań i domów jest korzystanie z gazu jako paliwa do gotowania, podgrzewania wody czy ogrzewania.

Przepisy, które powstały, by ulżyć m.in. budżetom domowym Polaków, utrzymują cenę 200 zł za 1 MWh, ale nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać. Kluczowa jest zwłaszcza jedna kwota – miesięczny dochód.

dopłaty dodatek na gaz ziemny
Pixabay

Dla kogo 1500, a dla kogo 2100 zł?

Ustawa o dodatku na gaz wyznacza próg dochodowy, który uwzględnia objęcie wsparciem gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. Te jednoosobowe powinny się legitymować dochodem miesięcznym w wysokości 2100 zł. Wieloosobowe odpowiednio 1500 zł miesięcznie. Jakie kwoty można uzyskać?

Dodatek na gaz ziemny ma wynieść tyle, co podatek VAT, a przyznawany będzie w formie zwrotu równowartości jego stawki-23%. Jak się o niego ubiegać?
O dodatek gazowy, a w zasadzie zwrot VAT można się ubiegać po otrzymaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2023 r. Wówczas trzeba złożyć pisemny wniosek o refundację VAT w urzędzie gminy i załączyć do niego następujące dokumenty:

-umowę zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię,
-fakturę dokumentującą, że paliwo dostarczono do odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
-dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę,
-zaświadczenie o zarobkach.

Wymagane dokumenty powinny trafić do urzędu nie później nić do 29 lutego 2024, lub w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych. Wniosek będzie można pobrać tutaj. Zyskać można sporo. Jak wylicza się przykładowo, rachunki wyniosą ok. 3900 zł mniej. To w przypadku ogrzewania gazowego dla 4-osobowej rodziny (budynek podłączony do sieci ciepłowniczej). Wzór wniosku do pobrania zostanie załączony po udostępnieniu go w Biuletynie Informacji Publicznej przez Ministra właściwego do sprawy energii.

NIE PRZEGAP

Dodatek na drogi prąd do domu. Niektórzy są rozczarowani – dostaną mniej, niż oczekiwali

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News