Jakie paliwa będą ogrzewać polskie domy? Unia Europejska szykuje zakaz dla węgla, olejów, a nawet pieców gazowych

Jakie paliwa będą ogrzewać polskie domy? Unia Europejska szykuje zakaz dla węgla, olejów, a nawet pieców gazowych

zakaz wegla oleju i gazu w domach

Podaj dalej

Zakup węgla to w tym roku to spory problem, ze względu na wysoką cenę i braki na składach. Rządzący zapowiedzieli wsparcie, a forma, w jakiej ono wystąpi, zostanie podana jutro do publicznej wiadomości. Problem paliwa do ogrzewania domów jednak nie zniknie, bo Unia Europejska właśnie pracuje nad tym, by wprowadzić zakaz korzystania z węgla, olejów, a nawet gazu do kotłów i pieców.

Nie dla węgla, olejów i gazu

Wszyscy korzystający z pieców przewidzianych dla węgla i olejów mają powody do zmartwień. Producenci i sprzedawcy kotłów na te paliwa, szykują się na duży spadek dochodów ze względu na komunikat Polskiej Spółki Gazownictwa. Informacja mówi jasno, że w 2022 i 2023 r. nie będzie już przyłączać do sieci nowych klientów.

Teoretycznie pozostaje alternatywne rozwiązanie, jakim są kotły na gaz płynny albo pompy ciepła. Niestety według informacji Business Insider wybór gazu, jako paliwa do ogrzewania można już wykluczyć. Polacy będą musieli się zmierzyć z nowymi ograniczeniami, jakie nakłada na nich Unia Europejska.

Według publikacji Business Insider w 2021 r. z kotłów gazowych korzystało 410 000 Polaków. Najwięcej korzysta z modeli wiszących. Zainteresowanie nie słabnie, więc straty dla producentów urządzeń nie będą małe.

piec gazowy pixabay zakaz wegla i paliw kopalnianych
Pixabay

Zamiast paliw kopalnych pompy ciepła i kolektory

Unijny zakaz korzystania z paliw kopalnych do ogrzewania domów, to szansa na zwiększenie produkcji pomp ciepła i kolektorów. Sprzedawcy, chcąc nie chcąc muszą się przestawić na bardziej zrównoważone źródła ciepła.

Unijne wymogi klimatyczne nie pozostawiają innych opcji, a zakup pompy ciepła do najtańszych nie należy. Jak zauważa Magdalena Maj, kierowniczka zespołu klimatu i energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym cytowana przez Business Insider:

Na pewno potrzebne są publiczne programy wsparcia i więcej świadomości społecznej w zakresie wymogów klimatycznych, ale też wsparcia dla indywidualnych gospodarstw w zakresie analizy możliwości inwestycyjnych i technicznych.

zakaz wegla oleju i gazu w domach
freepik

Zakaz korzystania z węgla i gazu nie oznacza, że musisz pozbyć się pieca

Unijny pakiet RePower EU zakłada, że od 2029 roku nie kupisz żadnych pieców gazowych, olejowych i na węgiel. Nie jest to różnoznaczne z zakazem tych, które już są zainstalowane w domach. Nie należy się zatem obawiać, że za 7 lat trzeba będzie zmienić źródła ciepła do ogrzewania domu. O planowanych zmianach przepisów muszą myśleć ci, którzy planują budowę domu oraz producenci urządzeń do ogrzewania.

W niektórych europejskich krajach zakaz stosowania węgla i innych paliw kopalnych wchodzi w życie znacznie wcześniej. Ogrzewanie domów węglem, olejem lub gazem w Niemczech, będzie niemożliwe już w 2025 r. Norwegia, która dysponuje większymi rezerwami gazu w Europie wprowadziła ten zakaz już dwa lata temu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News