Jakie jest prawidłowe ciśnienie w letnich oponach i jak często je kontrolować? Brak tej wiedzy może sporo cię kosztować

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w letnich oponach i jak często je kontrolować? Brak tej wiedzy może sporo cię kosztować

pompowanie-opony-na-stacji-paliw_jpg

Podaj dalej

Prawidłowe ciśnienie w oponach to bardzo ważny parametr. Wpływa nie tylko na bezpieczeństwo podróżowania, ale także na oszczędności paliwa. Dbałość o właściwy stan ogumienia przekłada się na mniejsze obciążenie portfela i gwarantuje prawidłowe prowadzenie samochodu na drodze. Nadchodzący letni sezon wymaga dodatkowych działań w tym zakresie.

Dlaczego ciśnienie w oponie się zmienia?

W związku z tym, że opony jako jedyne w samochodzie mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią to wypełniające je powietrze lub azot ma za zadanie utrzymać cały ciężar samochodu. Dlatego dbałość o odpowiedni poziom ciśnienia jest tak ważna dla bezpieczeństwa podróżnych.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że sezon letni wymaga od nich więcej zaangażowanie w kontrolę tego parametru. Trzeba pamiętać, że ciśnienie w ogumieniu zmienia się wraz z upływającym czasem. Dzieje się tak za sprawą przenikania cząsteczek powietrza przez ścianki opony. Ponadto często powietrze wydostaje się na zewnątrz przez nieszczelne wentyle. Dlatego przyjmuje się, że przez miesiąc ciśnienie w oponie spada o ok. 0,2 bara.

pomiar-cisnienia-w-oponach
www.freepik.com

Latem każdy kierowca powinien regularnie kontrolować ten parametr

W związku z tym, że powietrze w oponach to gaz, to może się zmieniać pod wpływem temperatury. Przyjmuje się, że za każdą zmianą temperatury o 10°C, ciśnienie zmienia się o 0,1 bara. Powodów zmiany ciśnienia można również szukać w mechanicznych uszkodzeniach. Dlatego przed dalszą podróżą warto uwzględnić temperatury panujące w miejscu docelowym.

Podczas intensywnych upałów i nagłych ochłodzeń ciśnienie w ogumieniu może się zmieniać. Taka sytuacja jest niebezpieczna i nieekonomiczna. Dlatego każdy kierowca powinien regularnie kontrolować ten parametr opon, by utrzymać je na zalecanym poziomie.

pompowanie opon na stacji paliw
ww.freepik.com

Jakie ciśnienie w oponach latem jest prawidłowe ?

Każdy samochód posiada instrukcję, w której producent uwzględnił właściwy dla jego osiągów rozmiar opony. Tak samo jest z ciśnieniem. Wartości, jakie zaleca producent, są jedynymi, jakie należy stosować.
Etykieta z informacjami na ten temat w zależności od samochodu może się znajdować w następujących miejscach:

  • otworze drzwi (dolna część łupka środkowego) po stronie kierowcy,
  • na tylnej krawędzi drzwi kierowcy,
  • obok fotela kierowcy,
  • na klapce wlewu paliwa
  • w instrukcji samochodu

Powyższa etykieta zawiera informacje na temat tego ile powietrza w oponach powinien mieć samochód przy różnych obciążeniach.

manometr pomiar-ciśnienia-w-oponach
www.freepik.com

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?

Mając na względzie wpływ czasu i zmiany temperatury otoczenia warto sprawdzić parametry w oponach raz na dwa tygodnie. Najlepiej zrobić to rano przed wyruszeniem w drogę, zanim temperatury wzrosną, bo parametry zalecane w instrukcji użytkowania pojazdu, to ciśnienie „na zimno”.

Stosowanie tych zaleceń pozwala wykryć ewentualny spadek ciśnienia, zanim dojdzie do uszkodzenia wewnętrznej struktury opony. Jeśli nie posiadasz własnego manometru, możesz skorzystać z urządzenia zamontowanego na stacji benzynowej lub punkcie kontroli pojazdów.

Utrzymywane idealnego ciśnienia w oponach pozwala uzyskać optymalne osiągi opon i obniżyć zużycie paliwa. Ponadto pomaga uzyskać właściwe reakcje, trakcję i prowadzenie samochodu.

Niedobór ciśnienia może objawiać się „pływaniem” samochodu na zakrętach oraz ściąganiem auta podczas jazdy na wprost. Nadmiernie rozgrzewanie opon znacznie skraca ich żywotność.

Należy pamiętać, że źle dobrane ciśnienie w oponie zwiększa jej podatność na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News