Jak zostawiać samochód na mrozie? Ten jeden pomysł to sprawdzony sposób na nieprzyjemną niespodziankę

Jak zostawiać samochód na mrozie? Ten jeden pomysł to sprawdzony sposób na nieprzyjemną niespodziankę

samochód zimą na zewnątrz

Podaj dalej

Nie wszyscy kierowcy mogą się pochwalić ciepłym garażem i w większości zostawiają samochód zimą na mrozie. Wystarczy kilka godzin by mieć problem z podróżowaniem, gdy temperatura spada. Zwłaszcza gdy zamarznie jeden kluczowy element.

Zostawiasz samochód na mrozie? Powinieneś o tym wiedzieć

Przymarznięte wycieraczki, drzwi, zamek- każdy kierowca prawdopodobnie miał z tym do czynienia, jeśli nie posiada garażu. To jednak nie jest duży problem, jeśli wziąć pod uwagę dostępność na rynku wszelkiego rodzaju przydatnych zimą akcesoriów i odmrażaczy.

Prawdziwy dramat czai się gdzie indziej i z rozwiązaniem tego problemu wcale nie jest łatwo, zwłaszcza gdy kierowcy zależy na czasie i potrzebuje jak najszybciej uruchomić samochód.

hamulec ręczny samochód
Freepik.com

Zostawiać na ręcznym samochód zimą czy nie?

Ilu kierowców, tyle opinii. Jedni twierdzą, że pozostawiając na mrozie samochód nie należy zaciągać hamulca ręcznego, drudzy wręcz przeciwnie. Kto ma racje?

Czy zimą wystarczy zaparkować samochód na równym terenie i wpiąć pierwszy bieg? Tu wiele zależy od samego samochodu. Zaciąganie ręcznego w nowszych samochodach nie powinno stanowić problemu podczas mrozów, ale w starszych już tak. Dlaczego?

O ile w ramach kursów na prawo jazdy uczy się dziś kierowców, by zostawiali samochód na luzie i z zaciągniętym ręcznym hamulcem, o tyle jeśli masz starszy samochód jest to sprawdzony sposób na kłopoty zimą.

Wynika to z budowy hamulca, na którą składa się prosty system linek i dźwigienek. Jak każdy element, tak i te z biegiem czasu się zużywają. W rezultacie pancerzyki, które mają za zadanie chronić linki, tracą szczelność. To powoduje, że dostaje się do nich wilgoć i brud.
W czasie gdy na zewnątrz panuje mróz, woda zamarza, a zaciągnięty hamulec ręczny „trzyma” i nie chce odpuścić. Co zrobić w takiej sytuacji?

nowoczesny samochód hamulec ręczny
Freepik.com

Jazda na ręcznym to wcale nie jest dobry pomysł

Jak już wiesz zaciągnięty ręczny zimą w starszym samochodzie, to dobry pomysł na to by mieć problem na głowie, ale chwila słabości i zapomnienia zdarza się każdemu. Dlatego podpowiadamy co zrobić gdyby właśnie na ciebie padło.

Po pierwsze, jazda z zaciągniętym ręcznym na mrozie to nie taki fajny pomysł, jak ci się wydaje. Po prostu może się zdarzyć, że zanim linka się rozgrzeje pod wpływem tarcia, to wcześniej padnie okładzina hamulca, która zablokuje koło.

W rezultacie przyjdzie ci użyć ściągacza do bębnów, co może jednak uszkodzić łożyska. Wówczas najpierw warto ostukać każde koło i może zapieczona dźwignia odpuści, a tym samym odblokujemy hamulec.

Niestety najlepszym rozwiązaniem na zamarznięty hamulec ręczny jest ciepły garaż i oczekiwanie na to kiedy linka odpuści. Warto zatem unikać tej sytuacji.

samochód mężczyzna hamulec ręczny
Freepik.com

Jak zatem najlepiej zabezpieczyć auto?

Po pierwsze przed każdą zimą kierowca powinien dokonać przeglądu całego układu hamulcowego wraz z hamulcem ręcznym.
Jeśli potrafisz, to zrób to osobiście, ale by mieć pewność warto to zadanie powierzyć fachowcom. Koszt nie jest wysoki, a oszczędności na problemach zimą spore.

Po drugie zapamiętaj, że jeśli masz starszy samochód, zimą najlepiej pozostawiać go na biegu. Jeśli masz obawy, możesz go zabezpieczyć specjalną blokadą, którą kupisz w hipermarkecie lub na stacji paliw. W odwecie zawsze wystarczy zwykły kamień.

We współczesnych samochodach kierowcy nie mają tego problemu i nie muszą się zastanawiać czy powinni zaciągać hamulec ręczny, czy nie. Najczęściej nie mają wyjścia, bo tę decyzję podjął za nich sam producent.

Samochód zimą. Mechanicy obalają 5 krążących mitów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News