Jak wybrać, kupić i zadbać o używany samochód? Znany polski mechanik wyjaśnia, jak nie wpaść na minę [WIDEO]

Jak wybrać, kupić i zadbać o używany samochód? Znany polski mechanik wyjaśnia, jak nie wpaść na minę [WIDEO]

używany samochód

Podaj dalej

Jaki kupić i jak wybrać używany samochód, by nie wpaść na minę? To spory dylemat. Stoi przed nim wielu kierowców, którzy niezdecydowani zwracają się o pomoc do mechaników. O tym, czy to właściwe źródło informacji z racji doświadczenia zawodowego, opowiedział jeden z najbardziej znanych fachowców.

Jak wybrać i kupić używany samochód by nie wpaść na przysłowiową minę ?

Jak wyjaśnił znany i ceniony przez internautów mechanik, przy zakupie samochodu używanego, należy postawić sobie jedno ważne pytanie. To pytanie, na które odpowiedź zna tylko przyszły właściciel. Mianowicie jakiego samochodu potrzebujesz?

Kupno samochodu ma istotne znaczenie i ważne aby wiedzieć czy to model, który ma się sprawdzić głównie w codziennej jeździe do pracy na krótkich dystansach, czy może ma pełnić funkcję samochodu służbowego. Taki samochód zazwyczaj pokonuje spore dystanse i często powinien mieć na przykład mieć spory bagażnik i ekonomiczny silnik. W skrócie samochód musi odpowiadać potrzebom kierowcy.

diesel
foto iStock

Kierowcy kierują się sercem, kupując używany samochód. To spory błąd

Jak podpowiada doświadczony mechanik, polscy kierowcy kupują używany samochód na dwa sposoby. Albo kierują się sercem, albo rozsądkiem. Jak sam przyznaje, pierwszy sposób sprawdza się tylko wówczas, kiedy właściciel ma sporo gotówki na inwestycje albo jest mechanikiem.

Taki zakup jest bowiem obarczony sporym ryzykiem, jaki się wiąże z serwisem samochodu już po zakupie. Praktyczne podejście do zakupu jest dużo lepszą metodą zakupu samochodu. Jaką wybrać markę?

Mechanik twierdzi, że nie ma to największego znaczenia. Określenie potrzeb obejmuje określone elementy wyposażenia, charakterystykę nadwozia i zapotrzebowanie na paliwo. Doprecyzowanie potrzeb pozwala na zawężenie poszukiwań odpowiedniego auta.

Gdzie najlepiej kupić używany samochód?

Samochód zarówno nowy, jak i używany można kupić w autoryzowanych salonach. Ponadto można to zrobić w komisie czy przeglądając ogłoszenia w internecie. Tu świetną pomocą są dostępne wyszukiwarki.

Najważniejsze, by zachować spokój i cierpliwość niezależnie od tego, jak wiele zabiera to czasu. Najlepiej nie szukać samochodu gdzieś bardzo daleko od miejsca zamieszkania, chyba że kierowca chce sprowadzić samochód z zagranicy.

Zakup samochodu z komisu też warto wziąć pod uwagę. Cofanie liczników powoli odchodzi do lamusa, a umowa i prawa konsumenckie są gwarancją tego, że taki samochód zawsze można zwrócić. Tego nie można oczekiwać w przypadku, gdy oszustem jest prywatny sprzedawca.

Benzyna czy diesel?

Kupując używanych samochód, który ma max 14,15 lat nie ma znaczenia, czy ma silnik diesla, czy benzynowy. Ważne aby kupić sprawny samochód. Używany diesel może generować koszty serwisowania, ze względu na to, że po wielu latach układy paliwowe bywają problematyczne.
Czy to prawda, że nie wolno kupować samochodu z przebiegiem powyżej 200 tys. km?

Jak wyjaśnia doświadczony mechanik, to absolutna bzdura. Jeżeli samochód pokonał ponad 200 tys. km w trasie, lepiej się sprawdzi niż ten z przebiegiem 170 tys. w mieście. W dużej mierze zależy to od klasy i pojemności auta.

Mały silnik z przebiegiem 300 tys. to wybór, który na pewno wymaga przemyślenia. Natomiast samochód używany o pojemności np. 3 l. z tym samym przebiegiem, ma za sobą dopiero połowę życia.

To o czym warto pamiętać podczas kupna samochodu, to to, aby przy jego wyborze korzystać z opinii fachowców a nie przysłowiowego szwagra. Pieniądze wydane na przegląd samochodu w serwisie, są receptą na to by nie wpaść na minę. Oszuści często maskują usterki a ocena fachowców pozwoli uniknąć problemów.

Jakich silników i skrzyń biegów nie kupować? Jak zadbać o świeżo zakupiony używany samochód? Odpowiedź na te pytania i wiele innych, znajdziecie w tym przydatnym wideo

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News