Gigantyczne pieniądze dla blisko 6 tysięcy Polaków. Właśnie wynegocjowano dla nich ekstra 24 000 zł

Wczoraj wieczorem poinformowano, że tysiące Polaków dostaną ekstra 24 000 zł. Takie pieniądze, w dwóch ratach oraz kilka bonusów już nie w gotówce dostaną w uznaniu za swój wkład w wieloletnią dobrą kondycję firmy, w której pracują. To wynegocjowano w związku z tym, że przejdą pod skrzydła Skarbu Państwa.

dodatek pieniądze dla polaków
Podaj dalej

Węgiel z Bogdanki przejmie Skarb Państwa, a pracownicy zyskają ekstra dodatek do pensji

Wczoraj późnym wieczorem poinformowano o zakończeniu negocjacji pomiędzy związkami zawodowymi spółki LW Bogdanka, a zarządem firmy. Takie odbyło się w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Ustalenia obejmują m.in. wypłatę świadczenia pieniężnego w dwóch ratach. Wyniosą one najpierw średnio na osobę 14 000 zł, a następnie 10 000 zł brutto. To jednak nie wszystko co zyskają pracownicy spółki zajmującej się wydobyciem węgla.

Pracodawca zobowiązał się również do podwyższenia wysokości składki podstawowej opłacanej przez Spółkę na PPE (Pracowniczy Program Emerytalny). Z obecnych 4,5% na 7%. To od 1 stycznia 2024. Podwyżki objęły także bezpłatne talony i bony na posiłki profilaktyczne dla pracowników. Wyniosą one odpowiednio 54 i 32 zł.
Kwota 24 000 zł w formie pieniężnej zgodnie z trzecim punktem wypłacana będzie w formie świadczenia z tytułu wkładu załogi w 40-letni rozwój i utrzymanie w dotychczasowej dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa.

Przejęcie kluczowe dla Polaków oraz dla przedsiębiorstw energetycznych

Przejście LW Bogdanka pod skrzydła Skarbu Państwa oznacza także konieczność zabezpieczenia miejsc pracy dla pracowników producenta węgla kamiennego. Ta kwestia, to kolejny etap negocjacji.

„Przed nami drugi etap, podczas którego rozmawiać będziemy o gwarancjach Skarbu Państwa w zakresie pracy, w tym poziomu zatrudnienia oraz przyjęcia tzw. pakietu antyprywatyzacyjnego” – wyjaśnił cytowany w komunikacie Moskal, szef biura gabinetu politycznego wicepremiera.

Nie jest tajemnicą, że w ubiegłym tygodniu Skarb Państwa złożył spółce energetycznej Enea ofertę odkupu kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka. To  za prawie 990 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że problemów z zawarciem takiej transakcji nie należy się spodziewać.

Grupa Enea, jako spółka giełdowa w ponad 52% jest własnością Skarbu Państwa. Zajmuje się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Klientami Bogdanki są w głównej mierze firmy przemysłowe prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Firma zatrudnia blisko 6 000 pracowników. Czytaj także: Węgiel na zimę, kupować już, czy nie? Wiceminister wyjaśnia – musimy się do tego przyzwyczaić

Przeczytaj również