Embargo na paliwa już działa. Eksperci spieszą z wyjaśnieniami, kto teraz zapłaci więcej, kiedy i o ile

Embargo na paliwa już działa. Eksperci spieszą z wyjaśnieniami, kto teraz zapłaci więcej, kiedy i o ile

embargo tankowanie paliwa

Podaj dalej

W poniedziałek kierowcy patrzą na dystrybutory paliwa z nadzieją, że unijne embargo nie zrujnuje ich budżetów domowych. Jak pisaliśmy, prezes Orlenu zapewniał, że nie będzie zakłóceń w dostawach paliw, w tym diesla. To właśnie o dostępność tego rodzaju paliwa wielu kierowców najbardziej się martwiło. Co z cenami na polskich stacjach?

Eksperci londyńskiej firmy Unibet takie mają prognozy cen paliwa dla Polaków

Wprowadzenie embarga na rosyjskie paliwa ma utrudnić Rosji finansowanie działań wojennych na Ukrainie. Czy utrudni także życie polskim kierowcom?
Prezes PKN Orlen zapewnił polskich kierowców, że import paliwa pozwala na to, by nie martwili się ani o ciągłość dostaw, ani o wysokie ceny. Nie od dziś wiadomo, że w przypadku europejskich rynków deficyt diesla jest faktem. Czy zatem analitycy Unibetu podzielają optymizm prezesa Orlenu?

Jak czytamy w publikacji portalu gospodarkapodkarpacka.pl, analitycy londyńskiej firmy Unibet są odmiennego zdania od tych z Orlenu. Pomimo alternatywy importu paliw z Chin, oceniają, że będzie drożej na polskich stacjach paliw. O jakich cenach mowa i kiedy ich się spodziewać?

embargo paliwa diesel benzyna
Freepik/Nuraghies

Diesel ponad 8 zł, ale mniejsze wydatki na benzynę

Analitycy Unibetu oceniają, że szansa na to, że cena diesla przekroczy 8 zł za litr, wynosi aż 61%. Taka stawka ma obowiązywać w I kwartale bieżącego roku. W dużo lepszej sytuacji są kierowcy samochodów na benzynę. W ich przypadku perspektywa podwyżki w I kwartale do kwoty powyżej 7 zł za litr wynosi jedynie 24%. Skąd takie rozbieżności w prognozowaniu?

Diesel jest paliwem, na które jest większy popyt. Ponadto według analityków wysokie obecnie marże mogą ulec obniżeniu przez największe koncerny. Na dodatek benzyna jest paliwem, którego na rynku nie brakuje.

NIE PRZEGAP

Wiadomo już, jak Polacy zatankują po 5 lutego. Ceny paliwa zupełnie inne od tych, jakich spodziewają się kierowcy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News