Elon Musk, znów ma problemy. Ekolodzy donieśli, że ten element jest tam nielegalnie [WIDEO]

Elon Musk, znów ma problemy. Ekolodzy donieśli, że ten element jest tam nielegalnie [WIDEO]

Tesla-giga-berlin-Elon Musk

Podaj dalej

Fabryka Giga Berlin, którą zbudował w Niemczech Elon Musk, po raz kolejny na problemy z ekologami. Niedawno przed niemieckim sądem, na korzyść Elona Muska zakończyło się postepowanie przeciwko działalności dyrektora generalnego Tesli. Jak widać ekolodzy nie odpuszczają i znaleźli kolejny powód, by złożyć donos.

Elon Musk nielegalnie postawił zbiornik na czynnik chłodniczy?

Giga Berlin znów znalazło się w opresji, co może skutkować opóźnieniem uruchomienia fabryki. Tym razem Krajowa Agencja Ochrony Środowiska Brandenburgii, bada wątek donosu o nielegalnej budowie.

Skargę na nielegalną budowę zbiornika czynnika chłodniczego, wniosły te same dwie grupy ekologiczne, które zrobiły to wcześniej. Green League i Stowarzyszenie Ochrony Przyrody znane jako NABU po ostatniej przegranej, wnikliwie obserwują działania na terenie fabryki.

Agencja Ochrony Środowiska Brandenburgii zbada roszczenia

Jak informuje raport niemieckiej agencji medialnej Tagesspiegel, Brandenburska Agencja Ochrony Środowiska, prowadzi dochodzenie dotyczące podejrzenia o nielegalną budowę. Jak donieśli ekolodzy, na miejscu znajduje się zbiornik, na który Tesla nie dostała pozwolenia. Według raportu, podobno zawiera on chemiczny tetrafluoropropen, a Tesla nie otrzymała zgody na to by się tam znajdował.

Tetrafluoropropen ma wiele zastosowań, ale najczęściej występuje jako czynnik chłodniczy w klimatyzatorach samochodowych, który stosuje aż 50% producentów.
Pojawienie się zbiornika sugeruje, że Tesla przygotowuje się do produkcji samochodów w najbliższych kilku miesięcy.

Tesla-giga-berlin-Elon Musk
the wolfpack berlin, YouTube

Dyrektor generalny Elon Musk, zaplanował uruchomienie produkcji w Giga Berlin na koniec 2021 r. Brandenburski minister gospodarki, Jörg Steinbach powiedział, że oczekuje się, że Tesla rozpocznie produkcję pojazdów pod koniec lata lub wczesną jesienią.

Tak czy inaczej zbiornik wymaga zatwierdzenia od lokalnych agencji, a złożona skarga skutkowała przeprowadzeniem kontroli. Ministerstwo Środowiska potwierdziło ten fakt, ale do dziś nie znamy jej wyników.

Tagesspiegel poinformował, że zbiornik na czynnik chłodniczy stanowi dodatkowe ryzyko dla Tesli, ponieważ zbiornik na czynnik chłodniczy, ma związek z wczesnym pozwoleniem na testy maszyn, przeciwko którym walczyły Green League i Stowarzyszenie Ochrony Przyrody składając pozew.

Ekolodzy chcą wymusić wstrzymanie testów, które wcześniej zatwierdziła Państwowa Agencja Środowiska, udzielając wstępnego pozwolenia na budowę Gigafabryki – równolegle do trwającego głównego procesu zatwierdzania.

Skargę rozpatruje Wyższy Sąd Administracyjny Berlin-Brandenburgia (OVG)

Tesla radzi sobie z atakami ze strony grup ekologicznych, od momentu rozpoczęcia budowy Giga Berlin na początku 2020 roku. NABU i Green League ostatnio sprzeciwiły się planowanej fabryce akumulatorów, w połowie czerwca, o czym pisaliśmy tutaj.

„Sprzeciw opiera się na twierdzeniu, że Tesla nie wyjaśniła wystarczająco, jakie środki ostrożności podejmie, aby zapobiec wydostawaniu się wysoce trującego gazu z fabryki, jak wynika z dokumentu sprzeciwu” – czytamy w raporcie.

Tesla zainauguruje produkcję w Giga Berlin, crossoverem Model Y , a w dalszej kolejności z fabryki wyjedzie Tesla Model.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News