Elon Musk zaoferował mieszkańcom Ukrainy coś wyjątkowego. Tego Rosjanie się nie spodziewali

Elon Musk zaoferował mieszkańcom Ukrainy coś wyjątkowego. Tego Rosjanie się nie spodziewali

elon musk wysyła satelity spacex

Podaj dalej

Elon Musk zdobywa uznanie nie tylko za sprawą świetnych samochodów elektrycznych, ale także wyjątkowych usług jakie oferuje. Nie chodzi tu bynajmniej o loty na Księżyc, ale o coś znacznie lepszego, co przydaje się poszkodowanym na Ukrainie.

Elon Musk uruchomił Starlink SpaceX by wesprzeć Ukrainę

Eskalacja agresji Rosji na Ukrainę spowodowała, że wicepremier tego kraju i minister ds. transformacji cyfrowej poprosił, by Elon Musk wspomógł obywateli Ukrainy. Wiadomość do CEO SpaceX i Tesli pojawiła się na Twitterze i miała dramatyczny wydźwięk.

Mychajło Fiodorow w swojej wypowiedzi zwrócił się bezpośrednio do Elona Muska:

„Kiedy ty próbujesz skolonizować Marsa, Rosja próbuje okupować Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem lądują z kosmosu, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do rozsądnych Rosjan, aby stanęli”

Na odpowiedź przyszło poczekać prawie 10 godzin, ale warto było czekać. Elon Musk nie tylko potwierdził osobiście, że satelitarna usługa internetowa Starlink SpaceX jest już dostępna na Ukrainie, ale wysyła więcej terminali.

„Usługa Starlink działa już na Ukrainie. Więcej terminali w drodze” – napisał Musk

Spełnienie prośby ukraińskiego urzędnika pozwoliło odzyskać dostęp do Internetu obywatelom Ukrainy. Łączność internetowa została zerwana na skutek inwazji Rosji,. Satelitarna usługa internetowa Starlink jest ogromnie przydatna poszkodowanym w konflikcie. Najgorzej ucierpiała pod tym względem wschodnia i południowa część kraju.

CEO Tesli wystrzelił już ponad 2000 satelitów Starlink

Starlink zaprojektowano tak, by zapewnił szybką i stabilną łączność internetową z odległymi obszarami na całym świecie. Dziś satelitarny system internetowy świetnie się sprawdza podczas trwającego konfliktu  pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Do tej pory SpaceX wystrzelił ponad 2000 satelitów Starlink od 2019 roku. To co prawda imponująca liczba, ale to zaledwie ułamek planowanego rozmiaru konstelacji. Elon Musk docelowo planuje wystrzelić około 14 000 satelitów.

W piątek prywatna agencja kosmiczna Elona Muska wystrzeliła na orbitę 50 satelitów. Mówi się, że kolejna misja Starlink planowana jest na 3 marca 2022 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News