Eksperci nie mają wątpliwości. Już w niedzielę paliwo może kosztować 14 zł za litr!

Eksperci nie mają wątpliwości. Już w niedzielę paliwo może kosztować 14 zł za litr!

smutny kierowca drogie paliwo kryzys paliwowy freepik

Podaj dalej

Paliwo jeszcze nigdy nie drożało w tak szybkim tempie. Cena diesla na stacjach poszybowała w górę w ciągu zaledwie tygodnia. Eksperci nie mają wątpliwości, że to nie koniec podwyżek.

Według niemieckiego ADAC już w niedzielę kierowcy przeżyją szok cenowy

Cena oleju napędowego w Niemczech wzrosła o 39,4 centa za litr zaledwie w ciągu tygodnia. Jak informuje niemiecki AutoBild, w środę ceny na stacjach benzynowych przekroczyły już granicę 2,30 euro. Eksperci ADAC nie mają dobrych wieści i ostrzegają przed dalszymi drastycznymi podwyżkami cen.

Za paliwo do samochodów z silnikiem diesla kierowcy płacą średnio 2,15 euro (10,28zł). Cena benzyny też bierze udział w wyścigu po kolejny rekord. Obecnie kierowcy w muszą zapłacić 2,10 euro za litr Super E10 (10,28zł) . To o czyli o 27,6 centa (1,30 więcej niż tydzień temu). Mówiąc wprost paliwo jeszcze nigdy nie było tak drogie .

„Niestety, obecnie nie ma górnej granicy. Trend cenowy, cały system wymknął się spod kontroli. , w najbliższą niedzielę będziemy mieli trzy euro”- mówi cytowany przez AutoBild dr Michael Haberland, prezes klubu samochodowego „Mobil in Deutschland”

kierowcy zapłacą więcej za paliwo
Adobe iStock

Drogie paliwo tylko przez trzy do czterech miesięcy

Wśród ekspertów z branży motoryzacyjnej pojawiają się również głosy optymistyczne. Profesor Ferdinand Dudenhöffer, niemiecki ekspert samochodowego zakłada, że obecna sytuacja nie potrwa długo:

Ceny benzyny zawsze rosną w czasach kryzysu, ale prawdopodobnie osiągnęliśmy już szczyt cen. Za trzy do czterech miesięcy sytuacja znów się uspokoi

Nie wszyscy podzielają to zdanie i starają się wyegzekwować od polityków niezbędnych działań. Szef Autoclubu, Haberland, wzywa polityków do szybkiego działania :

„Aby zapobiec dalszemu wzrostowi kosztów, trzeba coś zrobić teraz. Większość Niemców na co dzień polega na swoim samochodzie. Samochód jest środkiem transportu numer 1 w Niemcy wzywają teraz do interwencji politycznej. Nikt nie zarabia tyle na paliwie, co państwo.

W Niemczech w kwocie 2 euro za paliwo, aż 1,06 euro stanowią podatki. To ponad połowa, dlatego eksperci nie mają wątpliwości, że co rząd mógłby zrobić dla kierowców.

Jak pisze AutoBild wystarczy obniżyć VAT na paliwo, jak zrobiła to Polska i Chorwacja. Dlatego Automobilklub Mobil w Niemczech m.in. v . wystosował petycję, pod którą w ciągu zaledwie kilku dni zebrano około 120 000 podpisów. Docelowo organizatorzy akcji chcą ich zebrać milion.

Nie ma wątpliwości, że kryzys paliwowy to duża szansa dla samochodów napędzanych energią elektryczną.

Lista usterek, które podnoszą zużycie paliwa nawet o 4 litry. Kierowcy często ignorują te objawy

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News