Dziś ostatnia okazja na tańszy węgiel. Od 1 lipca wielu Polaków może stracić nawet 5000 zł

Dziś ostatnia okazja na tańszy węgiel. Od 1 lipca wielu Polaków może stracić nawet 5000 zł

węgiel i eko groszek jak taniej kupić

Podaj dalej

Rządzący przygotowali dla Polaków tańszy węgiel w ilości 3 ton na zimę. Będzie go można kupić w nowej niższej cenie za 996,60 zł za tonę, Jednak realizacja zakupu surowca jest obarczona formalnościami. Dziś mija ostatni dzień na ich terminowe złożenie.

Tani węgiel tylko z zaświadczeniem

Dziś mija ostatni dzień, by każda rodzina potrzebująca tańszego surowca do ogrzewania domu, kupiła węgiel nowej cenie 996,60 zł za tonę. Musi jednak dokonać formalności i liczyć się z faktem, że w tej cenie otrzyma jedynie 3 tony surowca.

Każdy, kto chce kupić tańszy brykiet czy pellett musi dokonać tych samych formalności, co chętni na tańszy węgiel. Złożyć deklarację CEEB, by móc przedstawić przy zakupie dokument potwierdzający ten fakt. To obowiązek, który pozwala zakup limitowych 3 ton węgla na gospodarstwo domowe.

W deklaracji należy wskazać wszystkie źródła ciepła występujące w danym gospodarstwie domowym. Właściciele domów, zarządcy budynków, a także właściciele lokali handlowych, mają czas do 30 czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Co się stanie, gdy nie dochowają terminu?

tani węgiel nie interesuje sprzedawców Shutterstock
Shutterstock

Nawet 5000 zł kary za niedotrzymanie terminu

Brak zgłoszenia wiąże się z wysoką karą. Za niedotrzymanie terminów przewidziano grzywnę, która może wynieść nawet 5 000 zł, jeśli sprawa trafi do sądu. Kara zatem jest podwójna- brak możliwości zakupu  tańszego opału na zimę oraz kara finansowa.

Wnioski można jeszcze dziś składać osobiście oraz w formie elektronicznej. Formę papierową można wysłać pocztą, a elektroniczna wymaga skorzystania z profilu zaufanego.
Co, jeśli jednak nie zdążymy z terminem?

Przepisy oprócz sankcji uwzględniają jednocześnie instytucję czynnego żalu. Co oznacza, że złożenie deklaracji, zanim samorząd „poweźmie o tym informację”, można uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach czynnego żalu.

Sankcje dotyczą wszystkich osób, które nie złożyły deklaracji w ustawowym terminie. Przypominamy, że dla nowo powstałych budynków termin złożenia deklaracji CEEB wynosi 14 dni od otrzymania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku.

Węgiel w nowej niższej cenie trafi do Polaków, ale jest limit. Przeoczysz jeden drobny szczegół i już go nie kupisz

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News